Պետք է հույս ունենալ, որ Վրաստանի ներկա իշխանությունն ավելի հեռատես կլինի տարածաշրջանային ինտեգրման առումով, ինչպես նաեւ կնախատեսի Հայաստանի մասնակցությունը Կարս-Ախալքալաք երկաթգծի շինարարության նախագծում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը՝ մեկնաբանելով Վրաստանի նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլիի հայտարարությունը, թե Կարս-Ախալքալաք երկաթգծի շինարարությունը մի շարք հարցեր է առաջ բերում:
Տնտեսագետի խոսքով, եթե այս տեսանկյունից քննարկենք Իվանիշվիլիի հայտարարությունը, ապա պարզ է, որ նոր վարչապետը տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը քննարկում է առանց քաղաքական բաղադրիչների: «Չեմ կարծում, որ Իվանիշվիլիի առաջարկությանն Ադրբեջանի պատասխան արձագանքը ադեկվատ կլինի, սակայն Ադրբեջանի կողմից շատ անհեռատես կլինի տարածաշրջանում Վրաստանի գործոնը հաշվի չառները»,-ասաց Մանասերյանը:
Նշենք, որ Իվանիշվիլին չի բացառել, որ այս թեմայի շուրջ խոսակցությունը կարող է կայանալ իր Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ: «Կարս-Ախալքալաք երկաթուղու շինարարությունը մի շարք հարցեր է առաջացնում: Հնարավոր է, դրա հետ կապված ստիպված լինեմ հարցեր տալ Ադրբեջան այցի ժամանակ եւ մեղմորեն բացատրել մեզ բարեկամ երկրին, որ ինչ-որ փուլում դա կարող է օգտակար չլինել մեզ համար եւ հարցը կարգավորում է պահանջում: Մենք պետք է հարգենք հարեւաններին եւ նախկին իշխանությունների ստանձնած պարտավորությունները, բայց միաժամանակ, այստեղ հարցեր են ծագում, որոնք պատասխաններ են պահանջում»,-ասել է Իվանիշվիլին:

Надо надеяться на то, что нынешняя власть в Грузии будет более осмотрительной в плане региональной интеграции и также предусмотрит участие Армении в проекте строительства железнодорожной магистрали Карс-Ахалкалак. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил экономист Татул Манасерян, комментируя заявление премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили о том,  что строительство железнодорожной магистрали Карс-Ахалкалак порождает ряд вопросов.
По словам экономиста, если с этой точки зрения рассматривать слова Бидзины Иванишвили, то ясно, что новый премьер-министр рассматривает региональное экономическое сотрудничество без политических компонентов: «Не думаю, что ответная реакция на предложение Иванишвили со стороны Азербайджана будет адекватной. Однако будет крайне недальновидно со стороны Азербайджана не учитывать фактор Грузии в регионе».
Отметим, что Иванишвили не исключил, что разговор на данную тему может состояться в ходе его визита в Азербайджан: «Строительство железной дороги Карс-Ахалкалак порождает ряд вопросов. Возможно, задать вопрос по этому поводу мне придется в ходе визита в Азербайджан, и мягко объясним дружественной нам стране, что на каком-то этапе это может не быть нам полезно и вопрос требует урегулирования. Мы должны уважать соседей и взятые предыдущими властями обязательства, но в то же время тут возникают вопросы и требуются ответы на них».