Հայաստանի Զինված ուժերում 2012թ. ընդհանուր առմամբ առաջընթաց է արձանագրվել բարեփոխումների եւ նախորդ տարիներին արձանագրված հաջողությունների պահպանման առումով, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց  Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նրա խոսքով` անցած տարին կարգապահության բարձրացման առումով լավագույն  էր, եւ 2012 թ-ին շատ կարեւոր էր պահպանել ձեռք բերված հաջողությունները, քանի որ հաճախ մարդիկ, հասնելով ինչ-որ բանի, դադարում են ձգտել դա պահպանել, եւ արդյունքում խնդիրների թիվը միայն ավելանում է:
Ավանդույթի համաձայն` այս տարի եւս դեկտեմբերի 31-ին երկրի գերագույն  գլխավոր հրամանատարն ու նախարարը կայցելեն սահմանամերձ գոտի` շնորհավորելու սահմանամերձ գյուղի բնակիչներին եւ սահմանը պահող զինվորներին: Նախարարի խոսքով` ուշադրություն կդարձվի նաեւ այն ընտանիքներին, որոնց հարազատները զոհվել են ԶՈւ շարքերում զինծառայության ժամանակ: Ցավոք, բանակի իրողություններն այնպիսին են, որ լարված ծառայության դեպքում կարող են արտակարգ դեպքեր լինել` անվտանգության կանոնների խախտում, միջանձնային հարաբերությունների հետ կապված միջադեպեր, նշեց Սեյրան Օհանյանը` վստահեցնելով, որ արվում է ամեն ինչ, նման միջադեպերը բացառելու համար: «Մենք բարձր պարտավորություններ ենք ստանձնել 2013թ-ը բացասական երեւույթների դեմ պայքարի տարի հայտարարելու եւ առավելագույնս նավազեցնել դրանց թիվը»,-նշեց նախարարը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես են իրենց ընտանիքում նշում Նոր տարին, Ս. Օհանյանն ասաց. «Ինչպես սովորական ընտանիքում: Հավաքվում ենք  ժամը 12-ին: Սպասում է Ձմեռ պապի այցը նվերներով: Փոքրիկներն արդեն նամակներ են գրում,  եւ ինչպես բոլոր երեխաները խաղալիքներ են խնդրում»:

Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan told the journalists that overall in 2012 the Armed Forces of Armenia made progress in terms of reforms and maintaining the previous year’s success.
According to him, last year was the best in terms of improving discipline, and in 2012 it was very important to maintain the success, because often people, when they get what they want, stop trying to keep it, and as a result the number of problems increases.
Following the tradition of previous years on December 31, this year also Armenia’s commander in chief, the president of the country, and the defense minister will visit the lines of contact, villages near the border, will greet for the holidays the villagers living on the border, and soldiers protecting the border. As the Minister assured, attention will be paid to families whose loved ones died on duty. Currently in the army still a variety of emergencies happen - security breaches, incidents in interpersonal relationships - Seyran Ohanyan said, assuring that everything is being done to prevent such incidents.
“We have a high commitment to declare 2013 a year of struggle against negative phenomena and to minimize their number,” the minister said.