Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր հրավիրվել է Հայաստանում Ռումինայի դեսպանատուն, որտեղ դեսպան Կրինա Պրինարիուն Ռումինիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների 15-ամյակի առթիվ նախարարին հանձնել է պատվոգիր:
ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե դեսպանը, շնորհավորելով նախարարին, շեշտել է նրա անձնական ներդրումը հայ-ռումինական կապերի ամրապնդման, մասնավորապես, կրթության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման գործում: Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ հայ-ռումինական կրթական համագործակցության արդյունքում Բուխարեստի համալսարանում բացվել է հայկական ամբիոն, ակտիվացել է սովորողների շարժունությունը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն է հայտնել պարգևի համար՝ նշելով, որ երկկողմ համագործակցությունը, հատկապես ուսանողների փոխանակման ծրագրերը, զարգացման հեռանկար ունեն:

Министр образования и науки Армении Армен Ашотян 27 декабря был приглашен в посольство Румынии в Армении, где посол Крина Принариу вручила министру грамоту в связи с 150-летним юбилеем дипломатических отношений Румынии.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе Министерства образования и науки Армении, поздравив министра, посол подчеркнул его личный вклад в укреплении армяно-румынских связей, в частности, в расширении сотрудничества в области образования.
В ходе встречи было отмечено, что в результате армяно-румынского сотрудничества в сфере образования в университете Бухареста открылась армянская кафедра.
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян поблагодарил за награду, отметив, что двустороннее сотрудничество, особенно программы обмена студентов, имеют перспективу развития.