2012 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանը Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմը խախտել է 914 անգամ:
Հայաստանի ՊՆ տվյալներով՝ Ադրբեջանն այդ ընթացքում 170 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 6 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զենք: Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետեւանքով դեկտեմբերին վիրավորվել է երկու հայ զինծառայող:
Նոյեմբերին Ադրբեջանը Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1000 անգամ: Ադրբեջանն այդ ընթացքում 210 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 10 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի զենք, մեկ անգամ՝ РПГ-7:
Հոկտեմբերին Ադրբեջանը Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1050 անգամ, սեպտեմբերին՝ 1185 անգամ, օգոստոսին՝ 1161 անգամ, հուլիսին՝ ավելի քան 1300 անգամ, հունիսին՝ 3750 անգամ, մայիսին՝ 1300 անգամ:
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է պահպանել լարվածությունը շփման գծում:

In December 2012 the Azerbaijani Armed Forces violated the ceasefire on the line of contact with the armed forces of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic about 914 times.
According to the Ministry of Defense, Azerbaijani Armed Forces used sniper weapon 170 times, about 9 times a heavy weapons were used, including 6 times - heavy caliber sniper weapons. As a result of ceasefire violation by Azerbaijan, two Armenian soldiers were injured in December.
In November Azerbaijan violated ceasefire with Armenia and Nagorno Karabakh about 1,000 times. In particular, the Azerbaijani side has used sniper weapon about 210 times, about 10 times they used heavy weapons, and once the RPG-7. In October, Azerbaijan violated ceasefire with Armenia and Nagorno-Karabakh about 1,050 times, in September – 1,185 times, in August – 1,161 times, in July - more than 1,300 times, in June – 3,750, May – 1,300 times. Statistics show that Azerbaijan is constantly striving to maintain the tension on the contact line.