2012 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանը Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմը խախտել է 914 անգամ:
Հայաստանի ՊՆ տվյալներով՝ Ադրբեջանն այդ ընթացքում 170 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 6 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զենք: Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետեւանքով դեկտեմբերին վիրավորվել է երկու հայ զինծառայող:
Նոյեմբերին Ադրբեջանը Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1000 անգամ: Ադրբեջանն այդ ընթացքում 210 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 10 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի զենք, մեկ անգամ՝ РПГ-7:
Հոկտեմբերին Ադրբեջանը Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1050 անգամ, սեպտեմբերին՝ 1185 անգամ, օգոստոսին՝ 1161 անգամ, հուլիսին՝ ավելի քան 1300 անգամ, հունիսին՝ 3750 անգամ, մայիսին՝ 1300 անգամ:
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է պահպանել լարվածությունը շփման գծում:

В декабре 2012 года ВС Азербайджана около 914 раз нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с ВС Армении и Нагорно-Карабахской Республики.
По данным Министерства обороны Армении, в том числе около 170 раз ВС АР применили снайперское оружие, около 9 раз – крупнокалиберное  вооружение, в том числе 6 раз – крупнокалиберное снайперское вооружение. В результате нарушения Азербайджаном режима перемирия были ранены двое армянских военнослужащих.
В ноябре Азербайджан около 1000 раз нарушил режим перемирия с Арменией и Нагорным Карабахом. В том числе, азербайджанская сторона около 210 раз применила снайперское оружие, около 10 раз – крупнокалиберное оружие, и один раз - РПГ-7. В октябре Азербайджан около 1050 раз нарушил режим перемирия с Арменией и Нагорным Карабахом, в сентябре – 1185 раз, в августе – 1161 раз, в июле – более 1300 раз, в июне – 3750, в мае – 1300 раз. Статистика свидетельствует о том, что азербайджанская сторона постоянно стремится поддерживать напряженность на линии соприкосновения.