Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովում ներկայացված Ռուսաստանի զարգացման հնարավոր սցենարները բացարձակապես իրատեսական չեն եւ կոնկերտ կանխատեսումներ չեն տալիս: Հունվարի  23-ին նման կարծիք է հայտնել Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը` հանդես գալով համաժողովի` Ռուսաստանին նվիրված նստաշրջանում:
Համաժողովի կողմից պատրաստված փաստաթղթում ներկայացվում է ՌԴ տնտեսության զրագացման երեք սցենար` առաջիկա տասնամյակների համար:
Առաջինը դիտարկում է նավթի գների հնարավոր անկման ազդեցությունը  տնտեսության  վրա եւ սոցիալական կայունությունը:  Երկրորդ սցենարը ենթադրում է, որ նավթի եւ գազի պահպանվող բարձր գները  հանգեցնում են ինստիտուցիոնալացված բարեփոխումների նախաձեռնությունների բացակայությանը: Երրորդ սցենարով ինստիտուտների բարեփոխումներն իրականցվում են հիմնականում տարածաշրջանային մակարդակով` կենտրոնական իշխանությունների լճացման պարագայում:
«Այս սեցնարներից եւ ոչ մեկն ինձ բացարձակ իրատեսական չի թվում»,-հայտարարել է Մեդվեդեւը: «Ռուսաստանում կիրականացվի զարգացման չորրորդ սցենարը, սակայն նրա հաջողությունը կախված է բոլորից` ռուսաստանյան բիզնեսից, քաղաքացիական հասարակությունից,  Ռուսաստանի ժողովրդից  եւ մեր ընկերներից, որոնք այսօր հավաքվել են այս դահլիճում եւ օգնում են մեզ արդյունավետ պետություն ստեղծել եւ ժամանակակից տնտեսություն ունենալ»,-հայտարարել է Մեդվեդեւը:

Возможные сценарии развития России, представленные на Всемирном экономическом форуме (ВЭФ) в Давосе, не являются абсолютно реалистичными и не дают точных прогнозов. Такое мнение высказал 23 января премьер-министр России Дмитрий Медведев, выступая на сессии форума, посвященной России.
В документе, подготовленном советом ВЭФ, приводятся три сценария экономики РФ в ближайшие десятилетия.
Первый рассматривает возможные последствия внезапного и затяжного падения цен на нефть для экономической и социальной стабильности. В итоге делается вывод о том, что если реформы российской экономики кажутся трудными в период роста, провести их во время кризиса будет практически невозможно. Второй вариант предполагает, что сохраняющиеся высокие цены на нефть и газ приводят к отсутствию инициатив в отношении институциональных реформ. Третий сценарий подразумевает, что реформа институтов производится в основном на региональном уровне на фоне стагнации в центральных институтах власти.
«Ни один из них (сценариев) не кажется мне абсолютно реалистичным. И даже не потому, что это сценарии, при которых власть ничего не делает. Они не кажутся мне полностью реалистичными и по другим причинам. Но использованные подходы и результаты, они, безусловно, полезны. Хотя всякие подходы условны», - отметил Медведев, слова которого приводит «Вести Экономика».
«В России будет реализован четвертый сценарий развития, но его успешность зависит от всех, от российского бизнеса, от гражданского общества, от народа России и от наших друзей, которые собрались сегодня в этом зале и которые помогают нам создавать эффективное государство и строить современную экономику», - заявил Медведев, передает  «Финмаркет».