«Սբերբանկի» լոնդոնյան ստորաբաժանման՝ Sberbank CIB-ի արժեթղթերի նախկին թրեյդեր Սվետլանա Լոխովան ընկերությանը դատի է տվել սեռային խտրականության համար: Արդյունքում 32-ամյա Լոխովան 2012-ի հունվարին ստացած սթրեսի պատճառով ստիպված արձակուրդ էր մեկնել եւ այլեւս չէր վերադարձել աշխատանքի:
Ըստ հայցի` նման բան տեղի էր ունեցել, քանի որ տղամարդիկ ընկերությունում ստեղծել էին միջսեռային թշնամական մթնոլորտ եւ «ստորացուցիչ ու վիրավորական վերաբերմունք ցուցաբերել կանանց նկատմամբ»: Մինչդեռ, ըստ «Սբերբանկի», Լոխովան աշխատանքից ազատվել էր աշխատանքային վատ ցուցանիշերի պատճառով:
Հայցում ասվում է, որ կապիտալի վաճառքի բրիտանական բաժանմունքի ղեկավար Դեւիդ Լոնգմուիրը Լոնդոն նոր աշխատակցուհու գալուց երկու օր առաջ հաճախորդներին էլեկտրոնային նամակներ էր ուղարկել, որոնցում հայտնել էր «տիկին թմրամոլի» ժամանման մասին, եւ հստակեցրել, որ ղեկավարությունը «խելառ Սվետլանային» վարձել է բաժնետոմսերը սակարկելու համար: Լոնգմուիրը հայտնել էր, որ իր արտահայտությունները պայմանավորված են եղել ոչ թե Լոխովայի սեռային պատկանելությամբ, այլ վերջինիս հանդեպ անձնական թշնամանքով:
Լոխովան հայցում նաեւ նշել է, որ գործընկերները նամակագրության ժամանակ ինչ-որ պահի ասել են, թե ինքը պետք է այցելի Նիգերիայի ցեղային առաջնորդներին, որոնք «կհանգստացնեն» իրեն, գրում է NeWSru.com-ը` վկայակոչելով Bloomberg-ին:
Լոնդոնի Sberbank CIB գրասենյակը նախկինում «Տրոյկա դիալոգի» մասն էր, որը 2012թ. հունվարին գնել էր «Սբերբանկը»:

Бывший трейдер по ценным бумагам лондонского подразделения Сбербанка - Sberbank CIB - Светлана Лохова подала в суд на компанию за дискриминацию по половому признаку. В итоге 32-летняя Лохова вынуждена была из-за полученного стресса в январе 2012 года уйти в отпуск, на работу она больше не вышла.
Согласно иску, к такому исходу привело то, что мужчины в компании создали враждебную атмосферу сексизма и демонстрировали «унизительное и оскорбительное отношение к женщинам». Между тем, по данным «Сбербанка», Лохова уволилась из-за плохих рабочих показателей.
В иске говорится, что глава британского отделения по продажам капитала Дэвид Лонгмуир за два дня до приезда новой сотрудницы в Лондон разослал электронные письма клиентам, в которых сообщил о скором прибытии «госпожи кокаинистки», и уточнил, что руководство наняло «чокнутую Светлану» торговать акциями. Лонгмуир заявил, что его высказывания объясняются не полом Лоховой, а его личной неприязнью к ней.
Кроме того, указала Лохова в иске, в какой-то момент коллеги в переписке высказали мнение, что ей надо посетить племенных вождей в Нигерии, которые бы ее «успокоили», пишет NeWSru.com со ссылкой на Bloomberg.
Лондонский офис Sberbank CIB раньше был частью «Тройки Диалог», которая была куплена «Сбербанком» в январе 2012 года.