«Կարնեգի» միջազգային հիմնադրամի անդամ Թոմաս դե Վաալը հայտարարել է, թե Հայաստանի եւ Թուրքիայի համար օգտակար կլինի փոքրիկ քայլեր կատարել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համատեքստում, գրում է թուրքական Today’s Zaman-ը:
«Այդ դեպքում որոշ հաջողություններ կլինեն, որոնք կնպաստեն բարի կամքի մթնոլորտին»,- հայտարարել է վերլուծաբանը՝ կարծելով, որ եթե երկու երկրների իշխանությունները դադարեցնեն նախաձեռնությունը, վտանգ կա, որ նրանք կհայտնվեն նախկինից ավելի վատ իրավիճակում:
Իր հերթին, Ուեսլիանյան համալսարանի պրոֆեսոր Փիթեր Ռութլանդը հայտարարել է, թե Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ արձանագրությունների ոգուն հակասող ոչինչ չի տեսնում:
«Հայերը մտավախություն ունեն, որ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը մոռացության կմատնի 1915թ. ցեղասպանությունը, իսկ թուրքերն ու ադրբեջանցիներն էլ մտահոգ են Հայաստանի կողմից „օկուպացված տարածքների“ վերաբերյալ»,- ասել է Ռութլանդը:

Член Фонда международного мира Карнеги Томас де Ваал заявил, что для Армении и Турции полезно предпринимать маленькие шаги в контексте процесса по нормализации армяно-турецких отношений, передает турецкая «Today’s Zaman».
«В таком случае будут достигнуты некоторые успехи, которые поддержат атмосферу доброй воли», — заявил аналитик, считая, что если власти обеих стран не продолжат эту инициативу, то они рискуют попасть в ситуацию, которая будет намного хуже, чем ранее.
В свою очередь, профессор Уэслианского университета Питер Рутланд заявил, что он не видит в решении Конституционного Суда Армении ничего, противоречащего духу протоколов по нормализации армяно-турецких протоколов.
"Армяне опасаются того, что восстановление дипломатических отношений предполагает забвение Геноцида армян 1915 года; турки и азербайджанцы имеют опасение в связи с «оккупацией» Арменией «азербайджанской территории», — сказал Рутланд.