Այսօր՝ մարտի 21-ին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Հեֆերնը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ քաղաքացի Նարինե Էսմայելի հետ՝ քննարկելով փետրվարի 18-ի ընտրությունների դիտարկումների արդյունքում Էսմայելի հաղորդած ընտրախախտումների փաստով հարուցված քրեական գործը:
Այս առնչությամբ, ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Դեսպանը կշարունակի մեծ ուշադրությամբ հետեւել Նարինե Էսմայելի գործին, ինչպես նաեւ հետընտրական զարգացումներին: Արտերկրում գտնվող ամերիկյան քաղաքացիների բարօրությունը մնում է որպես ԱՄՆ կառավարության թիվ մեկ գերակայությունը:
Միացյալ Նահանգները պատրաստ է շարունակել աշխատանքը Հայաստանի կառավարության ու ժողովրդի հետ՝ օգնելու ամրապնդել ժողովրդավարական գործընթացները, որոնք կերաշխավորվեն կարծիքներ ու տեսակետներ հայտնելու բոլորի ազատությունը՝ առանց հետապնդումների կամ հալածանքների վախի»:

YEREVAN.- U.S. Ambassador to Armenia John Heffern met today with U.S. citizen Narine Esmeli and discussed her current legal case which has come about following Ms. Esmeli’s report of election violations she observed during the voting process on February 18.
The Ambassador will continue to monitor her case very closely, as well as other post-election developments. The welfare of United States citizens abroad remains the highest priority for the United States government, US Embassy said in a statement.
The United States remains committed to continue working with the Government of Armenia and the Armenian people to help strengthen democratic processes that will guarantee the freedom of all individuals to express their views and opinions, without fear of harassment or persecution.