Այսօր՝ մարտի 21-ին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Հեֆերնը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ քաղաքացի Նարինե Էսմայելի հետ՝ քննարկելով փետրվարի 18-ի ընտրությունների դիտարկումների արդյունքում Էսմայելի հաղորդած ընտրախախտումների փաստով հարուցված քրեական գործը:
Այս առնչությամբ, ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Դեսպանը կշարունակի մեծ ուշադրությամբ հետեւել Նարինե Էսմայելի գործին, ինչպես նաեւ հետընտրական զարգացումներին: Արտերկրում գտնվող ամերիկյան քաղաքացիների բարօրությունը մնում է որպես ԱՄՆ կառավարության թիվ մեկ գերակայությունը:
Միացյալ Նահանգները պատրաստ է շարունակել աշխատանքը Հայաստանի կառավարության ու ժողովրդի հետ՝ օգնելու ամրապնդել ժողովրդավարական գործընթացները, որոնք կերաշխավորվեն կարծիքներ ու տեսակետներ հայտնելու բոլորի ազատությունը՝ առանց հետապնդումների կամ հալածանքների վախի»:

Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Джон Хефферн 21 марта встретился с гражданкой США Нарине Эсмаел. В ходе встречи было обсуждено уголовное дело, возбужденное на основании сообщения Эсмаел о нарушениях в ходе состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении.
Как отмечается в поступившем в Новости Армении – NEWS.am сообщении посольства по этому поводу, посол продолжит с большим вниманием следить за делом Нарине Эсмаел, а также за поствыборными процессами. «Благополучие граждан США, находящихся за пределами страны, остается приоритетной задачей правительства США. Соединенные Штаты готовы продолжить работу с правительством и народом Армении, чтобы помочь укрепить демократические процессы, которые будут гарантировать свободу на выражение мысли и точки зрения каждого, без страха подвергнуться преследованию или репрессиям», - отмечается в сообщении посольства США.