NEWS.am-ը որոշ կրճատումներով ներկայացնում է Էդմոնդ Ազատյանի հոդվածը, որը տպագրվել է «Armenian Mirror-Spectator»-ում:
Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները մինչ օրս վիճարկվում են: «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր եւ ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը շարունակում է վիճարկել ընտրությունների արդյունքները: Նա իր արշավը դրամատիզացնելու համար դիմել է հացադուլի:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պնդում է, որ Սերժ Սարգսյանի վերընտրությունը տեղի է ունեցել ընտրակեղծիքներով, ուստի նա պետք է իշխանությունը զիջի իրեն կամ, ավելի ճիշտ, «ժողովրդին»: Նա իրեն հավասարեցրել է ժողովրդին, ինչը կարող է երկու կերպ մեկնաբանվել. Կամ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը շատ համեստ է՝ հաղթանակի մասին հայտարարելով ժողովրդի անունից, կամ չափից դուրս հպարտ է՝ կարծելով, որ ինքը միակ թեկնածուն է, ով իրավունք ունի խոսել ժողովրդի անունից:
Քաղաքականությունը վակուումներ չի սիրում: Երբ Հայաստանի նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած Հայ ազգային կոնգրեսը կորցրեց իր դիրքերը որպես գլխավոր ընդդիմադիր ուժ, բոլոր դժգոհ խմբերը համախմբվեցին Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շուրջը:
Որպես ժողովրդահաճո քաղաքական գործիչ, նա շատ ճկուն արշավ է իրականացնում, ուշադիր ուսումնասիրելով Տեր-Պետրոսյանի ձախողման հիմնական պատճառները: Մյուս կողմից, Հովհաննիսյանը իր գլխավորած շարժումն իրականացնում է քաղաքակիրթ մակարդակով, թեեւ հնչում են որոշ վերջնագրեր: Նա նույնպես սկսել է մաքսիմալիստական պահանջներից, պահանջելով Սերժ Սարգսյանին գալ Ազատության հրապարակ եւ նախագահական լիազորությունները հանձնել իրեն:
Հետո նա հասկացավ իր պահանջի երգիծական ուրվագծերը եւ մեղմացրեց իր հռետորությունը: Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անձամբ գնաց նախագահական նստավայր, որտեղ Սերժ Սարգսյանի հետ կարծիքների փոխանակում տեղի ունեցավ: Ամենայն հավանականությամբ, նախագահի շրջապատը որոշել է ընդդիմության առաջնորդին «սպանել» բարությամբ: Ցանկացած ագրեսիվ պահանջի նախագահի աշխատակազմը հանդուրժողաբար է վերաբերում:
Որպես խորաթափանց քաղաքական գործիչ, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հասկանում է, որ իր պահանջներին նախագահի հովանավորչական մոտեցումը բխում է գործող նախագահի շահերից, հատկապես միջազգային հանրության աչքում:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հասկացել է, որ իր մաքսիմալիստական դիրքորոշումը աստիճանաբար թուլանում է, ուստի արդեն եկել է շրջադարձային պահի՝ կամ իշխանության հանձնում, կամ իշխանության կիսում: Եվ քանի որ առաջին տարբերակն իրատեսական չի թվում, նրա ընտրությունը երկրորդի օգտին է:
Նախագահի վարչակազմը հակված է իշխանությունը կիսելու տարբերակին, բայց ոչ ընդդիմության կողմից ներկայացվող պայմաններով: Երեւում է, իշխանության համար քաղաքական խաղը մտնում է առեւտրի շրջան, որը կարող է խառնել հաշիվները եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի առագաստանավը զրկել քամուց: Այդ խաղում Հովհաննիսյանն ապացուցում է, որ ինքը արդյունավետ եւ խելամիտ մարտավարություն է ընտրել:
Միեւնույն ժամանակ Երեւանում կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններն իրական հնարավորություն կտան Րաֆֆի Հովհաննիսյանին` առանձնանալ քաղաքական ասպարեզում, հատկապես երբ հինգ այլ կուսակցություններ այդ ընտրություններում ձգտելու են հաղթել: Եթե «Ժառանգություն» կուսակցությունը տպավորիչ արդյունքների հասնի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դեռ երկար ժամանակ կարեւորագույն գործիչներից մեկը կլինի:
Նա նաեւ խորհում է, թե իշխանությունը կիսելու դեպքում ինչ մակարդակի կարող է հասնել: Եթե նա ի շահ իրեն եւ իր կուսակցության Հայաստանի իշխանական կառույցներում մի քանի պաշտոններ վերցնի, ապա նա Հայաստանի քաղաքական համակարգին կզրկի հուսալի ընդդիմությունից: Այս ընթացքում յուրաքանչյուրը շարունակում է իր կողմը ձգել պարանը եւ պետք է հուսալ` Հայաստանի համար որոշ դրական արդյունքներով:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью Эдмонда Азадяна, опубликованную в «Armenian Mirror-Spectator», со значительными сокращениями:
Итоги президентских выборов 18 февраля в Армении все еще оспариваются. Основатель и лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян продолжает оспаривать результаты выборов. Чтобы драматизировать свою кампанию, он прибег к своей традиционной тактике, а именно к голодовке.
Он утверждает, что переизбрание президента Сержа Саргсяна проходило с нарушениями, поэтому он должен передать власть Ованнисяну или, скорее, «народу». Он приравнял себя к народу, что может быть истолковано двояко: либо он очень скромный, объявляя о победе от имени народа, либо довольно гордый, думая, что он единственный кандидат, который может говорить от имени народа.
Политика не терпит вакуума. Когда коалиция АНК экс-президента Левона Тер-Петросяна потеряла свои позиции в качестве действенной оппозиционной силой, все недовольные группы сплотилось вокруг Ованнисяна.
Как политик-популист, он проводит очень гибкую кампанию, внимательно изучив основные причины, приведшие к провалу Тер-Петросяна. С другой стороны, Ованнисян проводит свою кампанию на более цивилизованном уровне, несмотря на некоторые ультиматумы. Он также начал с максималистских требований, прося переизбранного президента прийти на Площадь Свободы, где он обосновался, и передать свои президентские полномочия ему.
Вскоре он понял сатирические черты своего требования и смягчил свою риторику. Он выделил время, чтобы явиться в президентский дворец, где состоялся очень учтивый обмен идеями с Саргсяном. Похоже, что окружение президента решило «убить» лидера оппозиции добротой. Любое агрессивное требование встречает весьма толерантный подход администрации.
Как проницательный политик, Ованнисян понимает, что покровительственный подход президента к его требованиям играет на руку администрации, особенно в глазах мирового политического сообщества, для которого, кажется, предназначен его публичный дискурс.
Он понял, что его максималистская позиция постепенно слабеет. Поэтому он уже пришел к поворотной точке – либо к сдаче власти, либо к разделению власти,– и поскольку первый вариант не представляется реалистичным, его выбор сделан в пользу второго.
Администрация благосклонна к разделению власти, но не на условиях, требуемых оппозицией. Похоже, что политическая игра за власть вступает в период торга, который может измотать стороны и лишить ветра паруса Ованнисяна. В этой игре Ованнисян доказывает, что он эффективный и разумный тактик с видами на следующие президентские выборы через пять лет.
В то же время предстоящие муниципальные выборы в Ереване дадут реальную возможность Ованнисяну отличиться на политической сцене, особенно когда пять других партий будут добиваться победы на этих выборах. Если партия «Наследие» достигнет впечатляющих результатов, Ованнисян останется крупным игроком на большой срок.
Он также думает о том, какой степени разделения власти он может достичь. Если он согласится на некоторые спасающие престиж посты для себя и своей партии в структуре власти Армении, он лишит политическую систему Армении пользы от надежной оппозиции. В это время перетягивание каната продолжается, надо надеяться, с некоторым положительным результатом для Армении.