Երեւանի ծայրամասային շրջաններն իրենց զարգացման մակարդակով չպետք է հետ ընկնեն կենտրոնից: Այս մասին մայրաքաղաքի Շենգավիթ շրջանի բնակիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Երեւանի ավագանու ընտրություններում ՀՀԿ ցուցակը գլխավորող, գործող  քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Երեւանցիների հետ երկար տարիների շփման արդյունքում բացահայտել ենք բազմաթիվ հարցեր, որոնք լուծում էին պահանջում: «Հավատացած եմ, որ մեր աշխատանքի, փորձառու կադրերի, հասարակության վստահության, առողջ նախաձեռնությունների շնորհիվ մեզ կհաջողվի նոր Երեւան ստանալ: Իսկ դա նշանակում է ավելի բարեկարգ բակ, շրջան եւ վերջապես մայրաքաղաք: Ամեն մի բակ եւ շրջան թանկ են ինձ համար: Եւ ես համոզված եմ` Երեւանը պետք է զարգանա համաչափ: Իսկ դրա համար ներդրումային բոլոր ծրագրերը պետք է ուղղվեն առաջին հերթին ծայրամասային շրջաններին: Այդ դեպքում ծայրամասերը քայլ առ քայլ կսկսեն զարգանալ»,- հայտարարել է Տ. Մարգարյանը:
Այս ամենի հետ մեկտեղ, ավելացրել է նա, Շենգավիթում խնդիրը հողերի վերականգման հետ է, որոնք տարիներով մշակվել են գյուղացիների կողմից: «Մենք պետք է աշխատանքի լծվենք, աշխատանքներին կցենք նաեւ տեղի բնակիչներին` երկար տարիներ պատասխան չստացած հարցը լուծելու համար»,- հայտարարել է Տ. Մարգարյանը:
Շենգավիթի խնդիրների շարքին են դասվում խմելու ջրի ցանցի նորոգումը, բազմաբնակարան շենքերի վերելակային տնտեսությունը եւ մի շարք այլ հարցեր: «Մեր ծրագիրը կազմելիս մենք գերադասել ենք հենց այն խնդիրները, որոնց լուծումը երեւանցիներն ակնակալում են մեզանից»,- հայտարարել է Տ. Մարգարյանը:

Окраинные районы Еревана не должны отставать в своем развитии от центра. Об этом заявил кандидат в Совет старейшин Еревана от Республиканской партии Армении, действующий мэр города Тарон Маркарян на встрече с жителями столичного района Шенгавит.
За годы общения с ереванцами, добавил он, было вскрыто множество задач, требующих решения. «Уверен, благодаря нашей общей работе, опытным кадрам, доверию населения, здоровой инициативе, мы можем получить новый Ереван. А это означает – более благоустроенный двор, район, наконец, столицу. Каждый двор, каждый район дорог мне. И я уверен, Ереван должен развиваться симметрично. А для этого все инвестиционные программы нужно направлять, в первую очередь, в окраинные районы. В этом случае шаг за шагом они начнут развиваться», – заявил Т. Маркарян.
Наряду с этим, отметил он, в Шенгавите остается проблема восстановления земель, которые годами обрабатывались крестьянами. «Мы должны включиться в работу, подключить к ней и местных жителей, чтобы помочь решению проблемы, десятилетиями не решавшейся», – заявил Т. Маркарян.
Ряд проблем Шенгавита – улучшение сети питьевой воды, лифтового хозяйства многоквартирных домов и многое другое – будут решаться. «Составляя нашу программу, мы выделяли приоритетами именно те задачи, решения которых в первую очередь ждут от нас ереванцы», – заявил Т. Маркарян.
Напомним, выборы в Совет старейшин Еревана пройдут 5 мая. Избранный совет старейшин выберет мэра города.