Ռուսաստանը պատրաստ է իր վրա վերցնել Տաջիկստանի եւ նախկին ԽՍՀՄ պետությունների բնակիչների համար արտասահմանյան անձնագրերի արտադրությունը, ապրիլի 15-ին հայտարարել է Ռուսաստանի ոստիկանության տնօրեն Վիկտոր Իվանովը` պետական սահմանային հանձնաժողովի նիստի ժամանակ:
Նա հիշեցրել է, որ ՌԴ նախագահը խնդիր է դրել` մինչեւ 2015 թվականը ԱՊՀ երկրների քաղաքացիների մուտքը Ռուսաստան դարձնել արտասահմանյան անձնագրերով: «Կարելի է արագացնել այդ գործընթացը, քանի որ ներքին անձնագրերը չեն համապատասխանում ԻԿԱՕ-ի չափանիշներին, մեքենաները չեն ճանաչում դրանք: Իսկ ասել, որ Տաջիկստանը չունի միջոցներ, չունի տեխնոլոգիա եւ այդպես շարունակ` դա մեր օգտին է: Մենք կարող ենք ինքներս վերցնել եւ նրանց համար անձնագրեր մշակել»,- ասել է Իվանովը:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինն իր հերթին հայտարարել է, որ «ԱՊՀ երկրների բոլոր քաղաքացիների համար մուտքը միայն արտասամանյան անձնագրերով դարձնելն այլընտրանք չունի», հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հիշեցնենք, որ ԱՊՀ քաղաքացիների համար արտասահմանյան անձնագրերի անհրաժեշտության մասին 2013 թվականին ավելի վաղ նշել է ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը:

Россия готова взять на себя производство загранпаспортов для жителей Таджикистана и других стран бывшего СССР, заявил 15 апреля директор российской наркополиции Виктор Иванов в ходе заседания государственной погранкомиссии.
Он напомнил, что президент России поставил задачу к 2015 году пускать в Россию граждан стран СНГ только по загранпаспортам. «Можно было бы подумать о том, чтобы как-то ускорить этот процесс, потому что внутренние паспорта не соответствуют нормам ИКАО, машины не считывают. А говорить о том, что у Таджикистана нет средств, нет технологий и так далее - это в нашу пользу. Мы можем сами взять и разработать им паспорта и помочь», - сказал Иванов.
Статс-секретарь - заместитель министра иностранных дел России Григорий Карасин со своей стороны заявил, что «введение загранпаспоров для всех людей из стран СНГ — это абсолютно безальтернативная линия», передает РИА Новости.
Напомним, ранее о необходимости ввести загранпаспорта для граждан СНГ уже в 2013 году говорил вице-премьер России Дмитрий Рогозин.