Պիրատության դեմ տարվող պայքարի շրջանակներում այսօրվանից արգելվում է տեսաձայնաերիզների եւ նմանատիպ այլ կրիչների վաճառքն առանց դրոշմապիտակների: Այդ մասին այսօր՝ ապրիլի 18-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գործակալության պետ Արմեն Ազիզյանը:
Նրա խոսքով՝  2012 թ. ընդունվեց «Հսկիչ նշանների (դրոշմապիտակների) միջոցով մագնիսական, օպտիկական, թվային, լազերային և ցանկացած այլ տիպի էլեկտրոնային կրիչների պարտադիր դրոշմավորման մասին» նոր օրենք, որով տնտեսվարողներին 6 ամիս ժամանակ տրվեց առանց դրոշմապիտակների սկավառակների պաշարները վաճառելու եւ սպառելու համար: Ա. Ազիզյանի տեղեկացմամբ՝ 25 ընկերություններ դիմել են դրոշմապիտակ ստանալու, որից 23-ը մերժվել են: Մերժվել են միայն «Ռեքո Ռեկորդսը» եւ «Ադամսը»:
Նշենք, որ «Ռեքո Ռեկորդսի» ներկայացուցիչը մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ մտավոր սեփականության գործակալությունը կամայականություն է անում՝ անհիմն մերժելով դրոշմապիտակների տրամադրումը: Ա. Ազիզյանը հայտարարեց, որ գործակալությունը իրոք չի ստուգում պայմանագրի իսկությունը եւ տվյալների հավաստիությունը: Բայց գնահատում է պայմանագրի կողմ հանդիսացող ընկերության իրավունակությունը՝ պայմանագրեր կնքելու: Այսինքն՝ պայմանագիր կարող է կնքել միայն պրոդյուսերը, ոչ թե հեղինակը; Ըստ Ա. Ազիզյանի՝ պայմանագրեր պետք է ներկայացվեն միայն պրոդյուսերի հետ, բայց այդպես էլ չհստակեցրեց, թե ինչպես է ստուգվում՝ իրական պրոդյուսերի հետ է՞ պայմանագիրը, թե՞ ոչ:
Ընկերությունների դժգոհությունն իրոք տեղին է՝ նրանք պայմանագրեր են ներկայացնում արտասահմանյան կազմակերպությունների հետ, սակայն դա բավարար չի համարվում՝ պետք է ապացուցեն նաեւ պայմանագիր կնքածի իրավունակությունը: Այնինչ գործնականում անհնար է հայտնի ստեղծագործողների երիզները ներկրել բացառապես նրանց պրոդյուսերների հետ պայմանագրերի հիման վրա:

В рамках борьбы с пиратством запрещается продажа CD и DVD без специальных голограмм. Об этом на встрече с журналистами 18 апреля заявил начальник Агентства интеллектуальной собственности Министерства экономики Армении Армен Азизян.
Он напомнил, что в 2012 году был принят закон об обязательной маркировке электронных носителей контрольными знаками (голограммами), согласно которому хозяйствующие субъекты получили шесть месяцев для продажи старых запасов дисков. За получением голографических знаков обратились 25 компаний, 23 из которых было дано согласие. Было отказано только компаниям «Реко Рекордс» и «Адамс».
Отметим, что представитель «Реко Рекордс» на пресс-конференции заявил, что Агентство интеллектуальной собственности допускает произвол, необоснованно отказывая в предоставлении голограмм. Азизян заявил, что агентство на самом деле не проверяет подлинность договора и достоверность данных. Но оценивает правоспособность компании – стороны договора – заключать договоры. То есть договор может заключать только продюсер, а не автор. По словам Азизяна, должны быть представлены договоры только с продюсерами, но так и не пояснил, как проверяется, с реальным ли продюсером заключен договор или нет.
Недовольство компаний на самом деле уместно – они представляют договоры с иностранными компаниями, но это не считается достаточным – они должны доказать правоспособность того, кто заключил договор. В действительности же невозможно ввозить запись известных артистов исключительно на основании договоров с продюсерами.