Դատարանը Եգիպտոսի նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքի վրայից հանել է կոռուպցիայի մեղարդանքն ու այդ գործով ազատել նրան բանտից, սակայն Մուբարաքը բանտում կմնա այլ մեղադրանքներով։
Հիշեցնենք՝ այս շաբաթ ավելի վաղ Մուբարաքի վրայից հանվել էր մոտ 900 ընդդիմադիրի մահվան պատասխանատվությունը։
Սակայն Եգիպտոսի նախկին նախագահը դեռեւս մեղադրվում է երկրի բյուջեից ավելի քան 150 մլն դոլար յուրացնելու մեջ, հաղորդում է «Գազետա.Ռու»-ն։
Մուբարաքը կալանքի տակ է 2011 թվականից։ 2012 թվականի հունիսին նրան մեղավոր են ճանաչել հակակառավարական ցույցի մասնակիցների մահվան մեջ եւ դատապարտել ցմահ ազատազրկման։ Ապրիլի 13-ին Կահիրեի դատարանն սկսել է տվյալ դատավճիռը վերանայելու գործընթացը։

Суд снял с экс-президента Египта Хосни Мубарака обвинения в коррупции и освободил его от тюремного заключения по этому делу. Однако, Мубарак останется в тюрьме по другим обвинениям.
Напомним, ранее на этой неделе с Мубарака сняли ответственность за смерть около 900 оппозиционеров.
Однако бывший президент Египта остается обвиняемым по делу о хищении более $150 млн из бюджета страны, сообщает «Газета.Ru».
Мубарак находится под арестом с 2011 года. В июне 2012 года его признали виновным в гибели антиправительственных демонстрантов и приговорили к пожизненному заключению.13 апреля суд в Каире приступил к пересмотру этого приговора.