1915 թվականի իրադարձությունները ողբերգություն են: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Իրաքի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հայդար Ալ-Սումեդային:
«Մենք համակրում ենք հայ ժողովրդին եւ մեր աջակցությունն ենք ցուցաբերում: Անցյալ դարասկզբին կատարված իրադարձությունները ողբերգություն են»,- նշել է Ալ- Սումեդային:
1915 թվականի ապրիլի 24-ը, երբ Կ. Պոլսում ձերբակալել եւ գլխատել են հայ ողջ մտավորականությունը, դարձել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու օր: Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ընդունել եւ դատապարտել են Ուրուգվայը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Բելգիան, Նիդերլանդները, Շվեյցարիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Սլովակիան, Արգենտինան, Կանադան, Վատիկանը, Լիբանանը, Չիլին, Շվեդիան եւ մի շարք այլ պետություններ:
Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ընդունել եւ դատապարտել են ԱՄՆ 50 նահանգներից 44-ը, որտեղ ապրիլի 24-ը հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու օր: Նման որոշում ընդունել են նաեւ Ուելսը, Շոտլանդիան, Իռլանդիան, եւ Ավստրալիան: Ռուսաստանն երկու անգամ պաշտոնապես ընդունել եւ դատապարտել է Հաոց ցեղասպանությունը: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին հայերին ուղերձով դիմում է նաեւ ԱՄՆ նախագահը:

События 1915 года являются трагедией. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил временный поверенный в делах посольства Ирака в Армении Господин Гайдар Аль-Сумедайи.
«Мы симпатизируем армянскому народу и выражаем свою поддержку. События, имевшие место в начале прошлого века, являются трагедией»,- отметил Аль-Сумедайи.
24 апреля, когда в 1915 году в Константинополе была арестована и казнена вся армянская интеллигенция, стал Днем поминовения жертв Геноцида армян. Геноцид армян официально признали и осудили Уругвай, Франция, Италия, Германия, Бельгия, Нидерланды, Швейцария, Россия, Польша, Литва, Греция, Кипр, Словакия, Аргентина, Канада, Ватикан, Ливан, Чили, Швеция и ряд других государств.
Официально признали и осудили Геноцид армян также 44 из 50 штатов США, объявившие 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян, аналогичные решения приняли Уэльс, Шотландия, Ирландия и Австралия. Россия дважды официально принимала Заявления, осуждающие Геноцид армян. Ежегодно 24 апреля к армянскому народу обращается и президент США.