Երեւանում նախընտրական քարոզարշավի զինանոցը զգալիորեն ավելի ձանձրալի էր, քան 2009-ին: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ մեկնաբանելով Երեւանի ավագանու ընտրությունների ավարտվող քարոզարշավը:
Հիշեցնենք, որ 2009 թվականին Երեւանի ավագանին առաջին անգամ էր ընտրվում: Եթե նախորդ ընտրությունների ժամանակ քաղաքական ուժերն ընտրողների հետ հանդիպում էին ավելի լայն շրջանակներում (յուրաքանչյուր թաղամասում նրանք փորձում էին գոնե մեկ հանդիում ունենալ կենտրոնական հրապարակներում), ապա այս անգամ բոլոր մրցակիցները սահմանափակվել են բակային կամ դահլիճային հանդիպումներով:
«Տոխնոլոգիական զինանոցն ավելի աղքատիկ էր, իսկ քաղաքական ուժերի բակային հանդիպումները լուսաբանում էին հիմնականում նրանց վերահսկողության տակ գտնվողն լրատվամիջոցները»,-ասել է Բադալյանը: Նրա խոսքով, սակայն, ընտրողների հետ արդյունավետ շփման համար դա բավարար չէ, իսկ այդ հանդիպումների լսարանը ոչ միայն փոքրաթիվ է, այլեւ ոչ նպատակային:
Ինչ վերաբերում է նախընտրական բանավեճերին, ապա ամենից շատ դրանց խանգարել է գործող քաղաքապետի բացակայությունը, քանի որ հենց նրա հետ պետք է հիմնականում ընթանար քաղաքապետի մյուս թեկնածուների բանավեճը:
Նշենք, որ Երեւանի ավագանու ընտրությունները տեղի են ունենալու մայիսի 5-ին, որին մասնակցում են 6 կուսակցություններ (ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, ՕԵԿ եւ «Առաքելություն») եւ «Բարեւ Երեւան» դաշինքը:

Арсенал предвыборной компании в Ереване оказался значительно скуднее, чем в 2009 г. Такое мнение высказал корреспонденту Новости Армении – NEWS.am эксперт по политтехнологиям Армен Бадлалян, комментируя завершающуюся предвыборную кампанию в рамках выборов в Совет старейшин Еревана 5 мая. Напомним, в 2009 г. Совет старейшин Еревана избирался впервые.
Если на предыдущих выборах политические силы встречались с избирателями более широко (в каждом административном районе соперники старались провести хотя бы одну встречу на центральной площади), то в это раз все соперники ограничились встречами во дворах, реже в залах. «Технологически арсенал оказался беднее – дворовые встречи той или иной политической силы освещались в основном подконтрольными или лояльными им СМИ», – отметил А. Бадалян. Однако для эффективного общения с избирателями, добил он, этого недостаточно. А аудитории этих встреч оказались не только малочисленными, но и нецелевыми.
Что касается содержания предвыборных дебатов, то больше всего их эффективности помешало отсутствие действующего мэра- именно с ним должны были пройти основные дискуссии других претендентов. «Если говорить о дебатах, прошедших на днях без участия коалиционных сил, то дебатами они были лишь формально, т. к. прений как таковых, сравнения точек зрения не состоялось» - отметил А. Бадалян.
Напомним, в выборах Совета старейшин Еревана 5 мая примет участие 6 партий и 1 политический блок. Совет старейшин, в свою очередь, выберет мэра. Правящая Республиканская партия Армении планирует сохранить большинство голосов в новом Совете и избрать мэром действующего градоначальника Тарона Маркаряна. Оппозиция, в свою очередь, надеется на совместное большинство и единого альтернативного кандидата.