PKK-ի (Քուրդիստանի բանվորական կուսակցություն) առաջնորդներից Մուրադ Քարայըլանը հայտարարել է, որ եթե 1999 թվականին տեղի ունեցած գործողությունները կրկնվեն, PKK-ն կդադարեցնի Թուրքիայից հեռանալու գործընթացը։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ PKK-ի առաջնորդներից Մուրադ Քարայըլանը պատասխանել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ «քուրդ զինյալներն ինչպես եկան, այնպես է կգնան» արտահայտությանը՝ շեշտելով, որ քուրդ զինյալներն ինչ որ տեղիc չեն եկել, որ հիմա էլ գնում են։ «Մենք Թուրքիայում էինք եւ մեր ուժերի 80 տոկոսը PKK-ին միացել է Թուրքիայի ներսում։ Ամեդում (Դիարբեքիր), Դերսիմում, Էրզրումում գտնվող զինյալների 80 տոկոսը դեռ չի տեսել Հյուսիսային Իրաքի մեր ճամբարները»,-ասել է Քարայըլանը։
Մուրադ Քարայըլանը նաեւ կարեւոր է համարել, որ քուրդ զինյալների հեռանալու ժամանակ զինվորական գործողություններ չլինեն, ինչպիսիք եղան 1999-ին։ Նա զգուշացրել է, թե նման գործողությունների դեպքում ստիպված են լինելու դադարեցնել Թուրքիայից հեռանալու գործընթացը։
Նշենք, որ մարտի 21-ին, Դիարբեքիրում Նովրուզի տոնակատարության ժամանակ կարդացվել էր Իմրալը կղզու բանտում ցմահ ազատազրկման դատապարտված PKK-ի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի ուղերձը։
Օջալանի ուղերձում PKK-ին կոչ էր արվել վայր դնել զենքերը, քանի որ եկել է խաղաղության ժամանակաշրջանը։
Օջալանի ուղերձից հետո Հյուսիսային Իրաքում գտնվող PKK-ի ղեկավարությունը հայտնել էր, որ մայիսի 8-ից քուրդ զինյալները լքելու են Թուրքիայի տարածքը։

Если турецкая сторона повторит военные действия 1999 года, Курдская рабочая партия приостановит процесс вывода формирований с территории Турции. Об этом заявил Мурад Карайылан, исполняющий обязанности руководителя КРП вместо отбывающего в Турции пожизненное наказание Абдуллы Оджалана,.
Как передает турецкое издание «Hurriyet», в ответ на недавнее высказывание премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана «боевики КРП вернутся туда, откуда пришли», Мурад Карайылан отметил, что курдские формирования не пришли откуда-то, чтобы покинуть Турцию. «80% наших ресурсов сформировались именно в Турции. Многие из них в Амеде (Диарбекир), Дерсиме и Эрзруме еще не видели наши лагеря в Северном Ираке», - сказал Карайылан. Он также подчеркнул, что если в ходе вывода курдских формирований начнутся действия наподобие событий 1999 года, они вынуждены будут приостановить процесс вывода подразделений из Турции.
Отметим, что во время празднования Новруза 21 марта в Диарбекире было оглашено заявление отбывающего пожизненное заключение в Турции лидера КРП Абдуллы Оджалана, в котором он призвал своих соратников сложить оружие и начать мирные переговоры по урегулированию давнего конфликта. После призыва своего лидера руководство КРП, базирующееся в Северном Ираке, объявило, что, начиная с 8 мая, курдские формирования начнут покидать территорию Турции.