Նախկին ոստիկան վադիմ Բոյկոն, ավելի հայտնի որպես «Մարգարտե ոստիկան», ձերբակալվել է Ռուսաստանի Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում, «Չեբուրեչնայա» սրճարանում հարբած կրակելու համար: Ոստիկանության փոխանցմամբ, ձերբակալվել է 37-ամյա տղամարդ` զինված որսորդական հրացանով:
Մայիսի 10-ին նա հանգստանում էր սրճարանում: Հաջորդ օրն առավոտյան նա պարզել է, որ ձեռքի ժամացույցը կորել է, եւ զինված գնացել է սրճարան` հարցերը լուծելու:
Նա մի անգամ օդ է կրակել, ապա զենքը պահել է սրճարանի աշխատակիցների վրա եւ պահանջել է վերադարձնել ժամացույցը: Աշխատողներից մեկը հասցրել էր միացնել ազդանշանը, եւ ոստիկանները ձերբակալել են նրան:
Բոյկոն 2011թ. 3,5 տարվա պայմանական ազատազրկման էր դատապարտվել ընդդիմության հանրահավաքի ամսնակիցներից մեկին ծեծի ենթարկելու համար: «Մարգարտե» մականունը նա ստացել էր, երբ համացանցում հայտնվել էր տեսագրությունը, թե ինչպես է մարգարտե ապարանջանը ձեռքին ծեծում ընդդիմադիրին:

Бывший милиционер Вадим Бойко, более известный как Жемчужный Прапорщик, задержан за пьяную стрельбу в кафе «Чебуречная» в Петербурге. На сайте ГУ МВД по городу есть сообщение о задержании в этом кафе 37-летнего мужчины, вооруженного охотничьим ружьем, однако его имя не называется.
Согласно сообщению,10 мая 2013 года, подозреваемый отдыхал в этом кафе. Утром он обнаружил пропажу наручных часов и решил вернуться в кафе для разбирательства, захватив в качестве аргумента охотничье ружье.
Из пресс-релиза следует, что мужчина один раз выстрелил вверх, после чего направил ружье на работников кафе и потребовал вернуть пропажу. Один из сотрудников «Чебуречной» успел нажать кнопку сигнализации - Жемчужного Прапорщика обезоружил прибывший наряд полиции.
Как пишет «Газета.Ru», в 2011 году Бойко получил условный срок в 3,5 года за избиение одного из участников оппозиционного митинга у Гостиного двора 31 июля 2010 года. Прозвище Жемчужный он получил после того, как в сети распространился ролик, на котором милиционер с жемчужным браслетом называет оппозиционеров «хорьками» и бьет одного из них дубинкой.