Մերձավոր Արեւելքում նոր տիպի ցեղասպանություն է իրականացվում. Արաբները սպանում են արաբներին: Այդ մասին այսօր` մայիսի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Նորավանք» գիտակրթական կենտրոնի տնօրեն, փորձագետ Գագիկ Հարությունյանը:
Նրա կարծիքով, Սիրիայում զինված դիմակայությունը շարունակելու ռեսուրսները բավարար են, քանի որ մի կողմից մասնակցում են Քաթարը, Սաուդյան Արաբիան, վերջերս էլ ԱՄՆ-ն է որոշում կայացրել 1 մլրդ դոլար հատկացնելու` «ոչ ռազմական ծախսերի համար»: «հայտնի է, որ եվրոպական երկրները` Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, ցանկանում են անմիջական ռազմական օգնություն ցուցաբերել սիրիացի ապստամբներին, սակայն դրան ընդդիմացել է Գերմանիան, եւ այդ պատճառով Եվրամիությունում նման որոշում չի ընդունվել»,- նշել է Հարությունյանը:

На Ближнем Востоке совершается геноцид совершенно нового типа: арабы уничтожают арабов. Об этом на пресс-конференции 13 мая заявил директор научно-образовательного центра «Нораванк», эксперт Гагик Арутюнян.
По его убеждению, ресурсов для продолжения вооруженного противостояния в Сирии достаточно, поскольку, с одной стороны, в нем участвуют Катар, Саудовская Аравия, недавно США приняли решение о предоставлении суммы в размере $1 млрд. «на невоенные расходы». «Известно, что европейские страны - Великобритания, Франция, хотели оказать непосредственную военную помощь сирийским мятежникам, однако этому противостояла Германия, по причине чего подобного решения в рамках Евросоюза принято не было», - отметил Гагик Арутюнян. Он также добавил, что, с другой стороны, значимую роль играют такие гиганты как Китай, Иран (несмотря на экономические санкции, иранцы научились обходить их благодаря торговле нефтью) и Россия, которая имеет очень много ресурсов с точки зрения оружия.