Այսօր՝ մայիսի 15-ին, ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստին ելույթով հանդես է եկել ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արման Կիրակոսյանը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ անդրադառնալով Մշտական խորհրդում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի ելույթին, որի մի հատվածը նվիրված էր ԼՂ հիմնախնդրին, ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ դրական առաջընթաց արձանագրելու նպատակով անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանը ձեռնպահ մնա ռազմատենչ հայտարարություններից, ընդունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները եւ իրականացնի բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Դեսպան Կիրակոսյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն կիսում է համանախագահ երկրների նախագահների բոլոր հայտարարությունները եւ դիտարկում է Հիմնարար սկզբունքները, որպես ամբողջություն, որտեղ բոլոր սկզբունքները հավասարազոր են եւ չեն կարող իրականացվել ընտրովիության սկզբունքով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է հակամարտության գոտում լարվածության աճի անթույլատրելիությունը եւ կարեւորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համապատասխան առաջարկները, այդ թվում՝ դիպուկահարների հետքաշումը եւ զինադադարի խախտումների հետաքննման մեխանիզմի ստեղծումը:

Armenia’s Permanent Representative at the OSCE Arman Kirakosyan addressed the OSCE Permanent Council on Wednesday in Vienna.
In his speech, Arman Kirakosyan touched upon the statement made by Azerbaijani FM a day earlier.  Armenia’s representatives stressed that in order to reach positive momentum on Karabakh, Azerbaijan must refrain from warlike statements, accept proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and implement arrangement reached during the talks.
Ambassador Kirakosyan noted that Armenia shares all statements by the co-chairing states and perceives the Basic Principals for the Karabakh settlement as a whole.
He stressed that escalation of tension in the conflict zone is unacceptable underscoring importance of the Minsk Group’s proposals, including removal of snipers and creation of mechanisms to investigate the case of ceasefire violation.