ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակի օգնական Ֆարհան Հակը հայտարարել է, թե ռուսաստանցի լրագրողները տեսանյութեր են ներկայացրել, որոնք վկայում են Սիրիայում ընդդիմության զինյալների կողմից քիմիական զենքի օգտագործման մասին:
Ֆարհան Հակը հստակեցրել է, որ նյութերը հանձնվել են ՄԱԿ-ի Զինաթափման հարցերով էմիսարիատ, որը, իր հերթին, դրանք կփոխանցի Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառումը հետաքննող փորձագետների խմբին:
Համառուսաստանյան պետական հեռուստառադիոհեռարձակման ընկերության լրագրող Անաստասիա Պոպովան նկատել է, թե Սիրիայում աշխատանքի ընթացքում հավաքված նյութերը ուղարկել են ՄԱԿ-ի քարտուղարություն, եւ հույս է հայտնել, թե դրանք կարճ ժամկետներում կուսումնասիրվեն: Նյութերը ներառում են իրադարձությունների տեսագրություններ, ականատեսների, բժիշկների եւ փորձագետների վկայություններ, հայտնումէ սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը:

Помощник пресс-секретаря Генсека ООН Фархан Хак заявил, что российские журналисты представили видеоматериалы, свидетельствующие о применении боевиками оппозиции химического оружия в Сирии.
Фархан Хак пояснил, что материалы были переданы в Бюро эмиссариата ООН по вопросам разоружения, которое, в свою очередь, передаст их главе группы экспертов, расследующих факты применения химоружия в Сирийской Арабской Республике.
Репортер Всероссийской государственной телерадиовещательной компании (телеканалы «Россия 1», «Россия 24», «РТР – Планета») Анастасия Попова отметила, что материалы, собранные в ходе её работы в Сирии, были направлены в Секретариат Организации Объединенных Наций, и выразила надежду на то, что они будут изучены в кратчайшие сроки. Представленные материалы включают видеозаписи событий, свидетельства очевидцев, врачей и экспертов, передает сирийское государственное информационное агентство САНА.