Աշխատանք է տարվում առաջիկայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու համար: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 24-ին, Երեւանում հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի հետ զրույցում:
«Երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները աշխատում են նախագահների հանդիպումը կազմակերպելու ուղղությամբ: Գիտեք, որ Փարիզում բանակցություններ տեղի ունեցան, հանդիպեցինք Կրակովում. այս ողջ աշխատանքն ուղղված է նրան, որպեսզի հինք ստեղծվի նախագահների հանդիպման համար: Դեռեւս, սակայն, հանդիպման մասին պայմանավորվածություն չկա», - ասել է ռուսաստանցի համանախագահը:
Մեկնաբանելով այս շաբաթ ավելի վաղ Մոսկվայում իր ադրբեջանցի գործընկեր Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումից հետո համատեղ մամուլի ասուլիսում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը ստատուս քվոյի անընդունելիության եւ գրավյալ տարածքները վերադարձնելու մասին` Պոպովն ասել է. «Լավրովն այդպիսի բան չի ասել: Ռուսաստանի արտգործնախարարն ասել է, որ ստատուս քվոն ձեռնտու չէ ոչ մեկին` ոչ Ադրբեջանին, ոչ համանախագահող երկրներին, ոչ Հայաստանին` հաշվի առնելով տնտեսական շրջափակումը: Ձեռնտու չէ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին: Մենք ելնում ենք նրանից, որ բանակցային գործընթացում պետք է տեղաշարժ լինի, եւ այդ տեղաշարժի արդյունքում ի վերջո պետք է ստորագրվի խաղաղության պայմանագիր: Սրա մասին է խոսքը»:
Հիշեցնենք, որ Լավրովը Բաքվում ասել էր հետեւյալը. «Ստատուս քվոն, անշուշտ, անընդունելի է, ընդ որում` բոլորի համար: Առաջին հերթին` Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրողների համար, ես դրանում խորապես համոզված եմ: Ստատուս քվոն նշանակում է ոչ միայն ադրբեջանական տարածքների վերադարձի հարցի լուծված չլինելը, այլեւ` Հայաստանի տնտեսական շրջափակումը, այդ պատճառով այստեղ պետք չէ որեւէ մեկին համոզել այդ ստասուսի անընդունելիության հարցում»:
Ռուսաստանցի համանախագահը հավելել է, որ հակամարտության կարգավորման` այսօր քննարկվող վեց կետերը ներառում են եւ տարածքների վերադարձի, եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջանական կարգավիճակի հարցերը:

Ведется работа по организации встречи президентов Армении и Азербайджана. Об этом заявил сегодня, 24 мая, российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, в интервью корреспонденту радио «Свобода» в Ереване.
«Министры иностранных дел двух стран работают для организации встречи двух президентов. Как вы знаете, в Париже прошли переговоры, мы встретились в Кракове, вся эта работа направлена на то, чтобы создать основы ля встречи президентов. Пока, однако, договоренности о встрече нет»,- заявил российский сопредседатель.
Комментируя сделанное ранее на этой неделе заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова на пресс-конференции после встречи с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым о неприемлемости статус-кво и возвращении завоеванных территорий, Попов заявил: «Лавров не говорил этого. Министр иностранных дел РФ заявил, что статус-кво невыгоден никому: ни Азербайджану, ни странам-сопредседателям, ни Армении, учитывая экономическую блокаду. Невыгодно и нагорному Карабаху. Мы исходим из того, что в переговорном процессе нужен сдвиг, и в его результате должен быть наконец подписан мирный договор. Речь идет об этом».
Напомним, в Баку Лавров заявил следующее: «Статус-кво, безусловно, неприемлем, причем для всех. Прежде всего, для Азербайджана, Армении и тех, кто живет в Нагорном Карабахе — я в этом глубоко убежден. Статус-кво означает не только нерешенность вопроса о возвращении азербайджанских территорий, но еще и экономическую блокаду Армении, поэтому здесь не нужно никого убеждать в неприемлемости этого статуса».
Российский сопредседатель добавил, что 6 пунктов по урегулированию конфликта, обсуждающихся сейчас, включают и возвращение территорий, и окончательный статус Нагорного Карабаха.