Թունիսում ԱՄՆ-ի դեսպանատան վրա հարձակված քսան անձինք դատապարտվել են երկու տարվա պայմանական ազատազրկման: Ընդ որում` մեղադրյալների փաստաբանը չի բացառել բողոքարկումը:
Հիշեցնենք, որ 2012թ. սեպտեմբերի 14-ին ուլտրապահպանողական մահմեդականները, բողոքելով Մուհամեդ մարգարեի մասին ԱՄՆ-ում նկարահանված «Մահմեդականների անմեղությունը» սադրիչ ֆիլմի դեմ, Թունիսում հարձակվել էին ԱՄՆ-ի դեսպանատան եւ դպրոցի վրա: Անկարգությունների հետեւանքով զոհվել էր չորս մարդ, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել էին:
Ըստ իշխանությունների տվյալների` հարձակումը կազմակերպել էր տեղի սալաֆիթների «Անսար աշ-շարիա» խմբավորման առաջնորդ Սեյֆուլա իբն Հուսեյնը, որն ավելի շատ հայտնի է որպես Աբու Այադ: Ներկայումս նա հետախուզվում է, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Associated Press-ին վկայակոչելով` lenta.ru-ն հայտնում է, որ Թունիսում ԱՄՆ-ի դեսպանատան վրա հարձակման կասկածանքով ձերբակալվել էր 73 մարդ: Սակայն հարձակմանը նրանց մեծամասնության մասնակցությունը չէր հաջողվել ապացուցել, որի հետեւանքով էլ դատարանի առաջ կանգնել էին միայն նրանցից քսանը:

Двадцать обвиняемых по делу о нападении на американское посольство в Тунисе приговорены к двум годам условно. Адвокат обвиняемых при этом не исключил подачи апелляции на решение суда.
Напомним, ультраконсервативные мусульмане, протестуя 14 сентября 2012 года против появления в США провокационного фильма о пророке Мухаммеде «Невинность мусульман», совершили нападение на американское посольство и школу в тунисской столице. В результате беспорядков четыре человека погибли и десятки получили ранения.
По данным властей, организатором нападения был лидер местной салафитской группировки «Ансар аш-шариа» Сейфулла ибн Хуссейн, более известный как Абу Аяд. В настоящее время он находится в розыске, сообщает ИТАР-ТАСС.
Как отмечает «Лента.Ру» со ссылкой на Associated Press, по подозрению в атаке на американское посольство в Тунисе были арестованы в общей сложности 73 человека. Причастность большинства из них к инциденту, однако, доказать не удалось, в связи с чем перед судом в итоге предстали только 20 из них.