Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը մեդալներ է շնորհել Աֆղանստանում խաղաղապահ գործունեությանը՝ մասնակցած հայ զինծառայողներին:  8 մեդալների շնորհման արարողությունը տեղի է ունեցել այսօր՝ մայիսի 29-ին՝ Խաղաղապահի օրվա առթիվ:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ռազմական կցորդ Ջեֆրի Սթիմփսոնն ընդգծել է, որ ամերիկյան կողմը բարձ է գնահատում հայ խաղաղապահների պրոֆեսիոնալիզմը եւ նրանց ներդրումը միջազգային խաղաղապահ գործունեության մեջ: «Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի համար արժանի գործընկեր է»,-հայտարարել է Սթիմփսոնը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Կոսովոյում խաղաղապահ գործունեությանը՝ մասնակցում է 2004-ի փետրվարի 12-ից: Հայկական «երկնագույն սաղավարտները» ծառայություն են իրականացնում Ուրոշեւաց քաղաքում, հունական գումարտակի կազմում:
Հայաստանը խաղաղապահ առաքելությանը մասնակցում է նաեւ Աֆղանստանում, 2010-ի հունվարից: Հայկական ստորաբաժանումը գործում է գերմանական զորախմբի կազմում եւ ծառայություն է իրականացնում Մազարի Շարիֆում եւ Քունդուզի օդանավակայանում:

Посольство США в Армении вручило медали армянским миротворцам, участвовавшим в миссии в Афганистане. Вручение восьми наград состоялось 29 мая, в День миротворца.
Как подчеркнул военный атташе посольства США в РА Джеффри Стимпсон, американская сторона высоко оценивает профессионализм армянских миротворцев и их вклад в международную миротворческую деятельность. «Армения достойный партнер для НАТО», - заявил Стимпсон.
Напомним, что Армения участвует в миротворческой миссии в Косово с 12 февраля 2004 года. Армянские «голубые каски» несут службу в составе греческого батальона в городе Урошевац. Армения принимает участие в миротворческой миссии в Афганистане с января 2010 года. Армянский контингент действует в составе германского северного регионального командования, несет службу в Мазари Шарифе и аэропорту Кундуза.