Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Մինսկում երկկողմ հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այդ համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել եվրասիական տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացներին եւ դրանց Հայաստանի մասնակցության հնարավոր ձեւաչափերին: Վարչապետ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ուղղությամբ այժմ պետք է հստակեցնել տեխնիկական այն հարցերը, թե ինչպիսի քայլերով պետք է առաջ գնալ: Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի հետ քննարկել է նաեւ երկկողմ հուշագրի ստորագրման հարցը:
Դմիտրի Մեդվեդեւը եւս կարեւորել է Հայաստանի ներգրավվածությունը եվրասիական տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացներին եւ նշել, որ անհրաժեշտ է միայն գտնել համագործակցության պատշաճ ձեւաչափ:
Անդրադառնալով էներգետիկ ոլորտում փոխգործակցությանը՝ ՀՀ կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոյի հետ ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցման ֆինանսավորման հարցում առկա է լիակատար փոխըմբռնում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջին փուլում նախ աշխատել գործող ատոմակայանի գործունեության ժամկետի երկարաձգման, այնուհետեւ՝ նոր բլոկի կառուցման շուրջ:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ գազի գնի 30 տոկոս սուբսիդավորմանը, մասնավորապես, թե ինչ սկզբունքների ներքո պետք է այն գործի: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն կիրառել գրանտային բաղադրիչի տեսքով, ինչի շուրջ բանակցությունները դեռեւս կշարունակվեն:
Խոսելով Հայաստանի համար դոնորների կոնֆերանսի կազմակերպման մասին՝ Դմիտրի Մեդվեդեւը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստակամ է մասնակցել կոնֆերանսին եւ նպաստել դրա հաջող անցկացմանը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ առեւտրաշրջանառության մակարդակի բարձրացմանը, ինչպես նաեւ համատեղ այլ ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян и премьер-министр России Дмитрий Медведев обсудили широкий круг вопросов в ходе двухсторонней встречи в Минске.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе правительства, стороны обсудили вопросы интеграционных процессов на пространстве СНГ, в частности относительно Таможенного союза и формат участия в них Армении. Премьер-министр Саркисян заявил, что надо решать на техническом уровне, какими шагами надо идти вперед. Как заявил Т.Саркисян, во время встречи с председателем Коллегии евразийской экономической комиссии был обсужден вопрос относительно подготовки и подписания двухстороннего меморандума.
Дмитрий Медведев подчеркнул, что Россия придает важность вовлеченности Армении в процессы евразийской интеграции, отметив, что необходимо только найти подобающий формат соответствующего сотрудничества.
Возвращаясь к теме сотрудничества в энергетической сфере, глава правительства Армении проинформировал, что встречался с руководителем государственной корпорации «Росатом» Сергеем Кириенко, отметив, что относительно финансирования строительства нового блока Армянской АЭС есть полное понимание. Согласно достигнутой договоренности на первом этапе планируется продлить сроки действия атомной станции, на втором этапе - построить новый блок.
Стороны также обсудили принципы 30%-ного субсидирования цены на газ. Была достигнута договоренность использовать грантовую составляющую и продолжить переговоры по этому вопросу в будущем.
Говоря об организации конференции доноров для Армении, Дмитрий Медведев еще раз подчеркнул, что Россия готова участвовать в конференции и способствовать ее удачному проведению.
Главы правительств Армении и России обсудили двухсторонние торгово-экономические отношения, а также вопросы, относящиеся к реализации совместных проектов.