Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն, այսօր՝ հունիսի 3-ին, քաղաքապետարանում հերթական խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել է Հանրապետության հրապարակի վերակառուցման հայեցակարգային նախագծի հանրապետական ճարտարապետական բաց մրցույթ հայտարարելու խնդրին:
Նա նշել է, որ մրցույթի նպատակը այս հարցում մասնագիտական առաջարկություններ ստանալն ու քաղաքացիների առաջարկությունները լսելն է:
«Երեւանը զարգացող քաղաք է եւ միշտ պետք է ունենա զարգացման իր տեսլականն ու ծրագրային փաթեթները, ինչը, սակայն, չի նշանակում, թե բոլոր առաջարկությունները կարող են ընդունելի լինել եւ կամ կյանքի կոչվել անմիջապես: Այսօր մենք քաղաքաշինական մի շարք ծրագրեր ենք իրականացնում, որոնց նախագծերը մեզ են փոխանցվել մեր նախորդներից: Մասնավորապես, Իսակովի պողոտան Լենինգրադյան փողոցին միացնող ավտոմայրուղու ներկայում ընթացող շինարարության նախագիծը մշակվել է դեռեւս 1970-ական թվականներին, եւ մենք այն այսօր կյանքի ենք կոչում: Մենք էլ մեր հերթին պետք է մշակենք տարբեր ծրագրեր, որոնց մի մասը, հնարավորության դեպքում, կիրականացնենք հիմա, իսկ մյուս մասն էլ կփոխանցենք հաջորդ սերունդներին»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը` հանձնարարելով մայրաքաղաքի մյուս հրապարակների վերակառուցման եւ զարգացման մասով եւս հայտարարել բաց մրցույթներ:

Мэр Еревана Тарон Маркарян 3 июня во время очередного совещания коснулся вопроса объявления открытого республиканского архитектурного конкурса на проект реконструкции Площади Республики.
Он отметил, что целью конкурса является получение профессиональных предложений. «Ереван является развивающимся городом и всегда должен иметь свое видение развития и программные пакеты, однако это не означает, что все предложения могут быть приемлемыми или сразу же воплощаться в жизнь. Сегодня мы осуществляем ряд градостроительных программ, проекты которых были переданы нам от наших предшественников. В частности, проект проходящего в настоящее время строительства автомобильной трассы, соединяющей проспект Исакова с улицей Ленинградян, был разработан еще с 1970-ых годов, и сейчас мы его воплощаем в жизнь. Мы, в свою очередь, должны разработать разные программы, часть которых, в случае возможности, осуществим сейчас, а другую часть передадим последующим поколениям», - подчеркнул Тарон Маркарян, поручив объявить открытые конкурсы также по части реконструкции и развития остальных площадей столицы.