Թուրքիան եւ Ադրբեջանն իրոք շատ նման պետություններ են. բոլոր իրադարձություններն այս երկրներում տեղի են ունենում զուգահեռաբար, կամ էլ Ադրբեջանում` մի փոքր ավելի ուշ: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 4-ին, տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԵՊՀ-ի արեւելագիտության ամբիոնի զամդեկան, թուրքգետ Ռուբեն Մելքոնյանը: «Շատ հնարավոր է, որ Թուրքիայի իրադարձությունները բողոքների հիմք դառնան նաեւ Ադրբեջանում»,- նշել է Ռ. Մելքոնյանը:
Ինչ վերաբերում է Ամերիկայի եւ Ռուսաստանի համագործակցությանն այս հարցում, ապա միամիտ կլինի մտածել, որ այս 2 պետություններն իրենց շահերը չունեն եւ Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու լծակները չունեն: «Այնուամենայնիվ, այս պահին մենք տեսնում ենք, որ թուրք հասարակությունը փորձում է համախմբվել մեկ ուժի` իսլամական իշխանության դեմ», - ավելացրել է Ռ. Մելքոնյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում զանգվածային ցույցերն ու բախումները շարունակվում են: Ցուցարարներ պահանջում են վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրաժարականը:

Турция и Азербайджан на самом деле являются очень похожими государствами, все явления в этих странах происходят параллельно или же в Азербайджане - немного запоздалым образом. Об этом на пресс-конференции 4 июня заявил замдекана Факультета востоковедения ЕГУ, тюрколог Рубен Мелконян. «Вполне вероятно, что события в Турции вдохновят протесты в Азербайджане», - отметил Рубен Мелконян.
Что касается российско-американского сотрудничества в этом вопросе, по его словам, наивно будет думать, что эти 2 государства не имеют своих интересов и рычагов давления на Турцию. «Однако на данный момент мы видим, что турецкое общество пытается объединиться против одной силы – исламистской власти», - заключил Рубен Мелконян.
Напомним, что в Турции продолжаются массовые акции протеста и столкновения. Демонстранты требуют отставки премьер-министра Эрдогана.