Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին մտադիր է լքել պաշտոնը մինչեւ Նոր տարի եւ տեղափոխվել ոչ կառավարական սեկտոր, հայտնում է EUobserver կայքը՝ վկայակոչելով կառավարության ղեկավարին:
Նախօրեին հրապարակված հարցազրույցը նկարահանվել է Իվանիշվիլիի Ուռեկիում գտնվող ամառային նստավայրում:
«Նա (Իվանիշվիլին) ասել է, որ վարչապետի պաշտոնը լքելու է «մինչեւ Նոր տարի»՝ ոչ կառավարական սեկտորում աշխատելու եւ իր գլխավոր ծրագիրն իրագործելու նպատակով: Ծրագիրն էլ Վրաստանն էլիտար կոռուպցիայից մաքրելն է, լավ դպրոցներ, հիվանդանոցներ եւ ճանապարհներ ստեղծելը, ինչպես նաեւ արտասահմանյան ներդրողներին եւ զբոսաշրջիկներին ներգրավելը», - գրում է EUobserver-ը:
Վրաստանի վարչապետը հունիսին էստոնական Postimees հրատարակչությանը տված հարցազրույցում նույնպես հայտնել էր քաղաքական կյանքից հեռանալու իր մտադրության մասին նախագահական ընտրություններից հետո, որոնք տեղի կունենան 2013թ. հոկտեմբերի 27-ին: Դրանից հետո նա պարզաբանել էր, որ երկրի կառավարությունն իր կարիքը չի ունենա, սակայն ինքը կհեռանա քաղաքականությունից, երբ  դա անհրաժեշտ լինի վրաց ժողովրդին, հաղորդում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Նախկինում վարչապետը բազմիցս հայտնել էր, որ մտադիր է շուտով լքել քաղաքականությունը: 2012թ. հոկտեմբերի խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որի արդյունքներով իշխանության էր եկել «Վրացական երազանք» դաշինքը, վարչապետի պաշտոնում հաստատված Իվանիշվիլին հայտնել էր, որ  քաղաքականությունից հեռանալու է մեկ, առավելագույնը՝ երկու տարի անց: Սակայն նա բազմիցս փոխել էր իր որոշումը:

Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили намерен до нового года покинуть свой пост и перейти в неправительственный сектор, сообщает интернет-ресурс EUobserver со ссылкой на главу правительства.
Опубликованное накануне интервью было записано в летней резиденции Иванишвили на Черноморском побережье в Уреки (регион Гурия).
«Он (Иванишвили) сказал, что уйдет с поста премьер-министра «до нового года», чтобы работать в неправительственном секторе для реализации своего генерального плана. План состоит в том, чтобы очистить Грузию от элитарной коррупции, создать хорошие школы, больницы и дороги, а также привлечь иностранных инвесторов и туристов», - пишет EUobserver.
Премьер-министр Грузии в июне в интервью эстонскому изданию Postimees также заявил о намерении уйти из политической жизни после президентских выборов, которые пройдут 27 октября 2013 года. После этого он пояснил, что, по его мнению, правительству страны не потребуется его помощь после президентских выборов, однако уйдет из политики, когда это будет необходимо грузинскому народу, передает «Новости-Грузии».
Ранее премьер не раз заявлял, что намерен вскоре покинуть политику. После парламентских выборов в октябре 2012 года, по итогам которых к власти пришла коалиция «Грузинская мечта», утвержденный на пост премьера страны Иванишвили заявлял, что уйдет из политики через год, максимум - два. Однако он не раз менял решение по поводу сроков своего пребывания в политике.