Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 17-ին ընդունեց Չեխիայի Հանրապետության Սենատի՝ Եվրամիության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկան:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիպման ժամանակ քննարկվել են հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, բարեկամական խմբերի եւ խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացմանը, Եվրոպայի հետ երկխոսության շարունակականությանն ու սերտացմանն առնչվող հարցեր:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ անհանդուրժողականության, ժխտողականության ու ռասիզմի՝ ժողովրդավարության հետ անհամատեղելիության խնդրին՝ որպես օրինակ ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում թուրքական պետության ժխտողական քաղաքականությունը եւ ուժի դիրքերից խոսելու Ադրբեջանի ռասիստական հռետորաբանությունը: Նա հավաստիացրեց, որ Հայաստանը եղել եւ մնում է ԼՂ հիմնախնդրի եւ ցանկացած կոնֆլիկտի խաղաղ, քաղաքական կարգավորման կողմնակից:
Չեխիայի Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկան հավաստիացրել է, որ Չեխիան պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանին ինչպես ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման, այնպես էլ ներքին բարեփոխումների շարունակականությունն ու առաջընթացն ապահովելու հարցում:

YEREVAN. – Deputy Speaker of the Armenian parliament Eduard Sharmazanov on Tuesday received the delegation of Czech Republic parliament’s committee on EU affairs headed by Senate Deputy Speaker Miluše Horská.
The sides discussed development of Armenian-Czech parliamentary relations, intensification of mutual visits of the friendship groups and parliamentary delegations as well as strengthening of a dialogue with Europe.
Eduard Sharmazanov mentioned incomparability of racism and intolerance with democracy, bringing example of Turkey’s denial policy and racist rhetoric of Azerbaijan. He assured that Armenia remains supporter of peaceful and diplomatic solution to the Karabakh conflict and any conflict in general.
Miluše Horská assured that the Czech Republic is ready to support Armenia on peaceful resolution of Karabakh conflict and ensuring of constant progress in reforms.