Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 17-ին ընդունեց Չեխիայի Հանրապետության Սենատի՝ Եվրամիության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկան:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիպման ժամանակ քննարկվել են հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, բարեկամական խմբերի եւ խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացմանը, Եվրոպայի հետ երկխոսության շարունակականությանն ու սերտացմանն առնչվող հարցեր:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ անհանդուրժողականության, ժխտողականության ու ռասիզմի՝ ժողովրդավարության հետ անհամատեղելիության խնդրին՝ որպես օրինակ ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում թուրքական պետության ժխտողական քաղաքականությունը եւ ուժի դիրքերից խոսելու Ադրբեջանի ռասիստական հռետորաբանությունը: Նա հավաստիացրեց, որ Հայաստանը եղել եւ մնում է ԼՂ հիմնախնդրի եւ ցանկացած կոնֆլիկտի խաղաղ, քաղաքական կարգավորման կողմնակից:
Չեխիայի Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկան հավաստիացրել է, որ Չեխիան պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանին ինչպես ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման, այնպես էլ ներքին բարեփոխումների շարունակականությունն ու առաջընթացն ապահովելու հարցում:

Вице-спикер парламента Армении, глава группы дружбы Армения – Чехия Эдуард Шармазанов принял 17 сентября делегацию по вопросам Евросоюза из Сената Чешкой Республики. Делегацию возглавляла вице-спикер Сената Милуше Горска.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе законодательного органа Армении, на встрече обсуждалось развития армяно-чешских парламентских отношений, активизация взаимных визитов групп дружбы и парламентских делегаций, регулярность и укрепление диалога с Европой.
Э. Шармазанов упомянул о несовместимости расизма и нетерпимости с демократией, приведя в пример политику отрицания Турции в вопросе Геноцида армян, а также расистскую риторику Азербайджана, выступающего с позиций силы. Он заверил, что Армения остается сторонником мирного, политического решения карабахской проблемы и любого конфликта.
Вице-спикер Сената Чехии Милуше Горска заверила, что Чехия готова поддержать Армению как в мирном урегулировании карабахского конфликта, так и в обеспечении постоянного прогресса внутренних реформ.