Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադից դեպի հյուսիս գտնվող սուննիական մզկիթում տեղի ունեցած երկու պայթյունների հետեւանքով զոհվել է առնվազն 16 մարդ, փոխանցում է AFP-ն:
Ահաբեկչությունը հիմնականում սուննիներով բնակեցված Սամարրա քաղաքում է տեղի ունեցել, որը գտնվում է Բաղդադից 110 կմ դեպի հյուսիս: Պայթյունի պահին մզկիթը լեփ-լեցուն էր ուրբաթօրյա աղոթքին մասնակցող հավատացյալներով: Եվս մի քանի պայթյուն է որոտացել Սամարրայի մոտակայքի մզկիթում: Պայթյուններից 15 մարդ է տուժել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Վերջին ժամանակներս երկրում նկատվող լարվածության աճը կապված է խոշոր մահմեդական համայնքների՝ շիաների եւ սունիների միջեւ հակասության հետ: Սադամ Հուսեյինի կառավարման շրջանում սուննիները գերակա դիրք էին գրավում Իրաքի պետական կառույցներում, սակայն ԱՄՆ-ի ներխուժումից եւ Հուսեյնի տապալումից հետո շիաները ճնշում են սուննիներին: Նրանք մի շարք կարեւոր պաշտոններ են զբաղեցնում պետական համակարգում, որոնցից ամենաազդեցիկը վարչապետի պաշտոնն է:

По меньшей мере 16 человек погибли в результате двух взрывов в суннитской мечети к северу от столицы Ирака Багдада, предает агентство Франс Пресс.
Теракт произошел в городе Самарра, расположенном в 110 километрах к северу от Багдада и населенном преимущественно суннитами. В момент взрывов мечеть была заполнена верующими, которые собрались на пятничную молитву. Еще несколько взрывов прогремели возле другой мечети, расположенной вблизи Саммарры. В результате этих взрывов постарадли 15 человек, передает РИА Новости
Отмечаемый в последнее время рост напряженности в стране связан с противостоянием крупнейших исламских общин — суннитов и шиитов. Во времена правления Саддама Хусейна сунниты занимали главенствующее положение в государственных структурах Ирака, однако после вооруженного вторжения США и свержения Хусейна суннитов потеснили шииты. Они заняли ряд важных государственных должностей, среди которых наиболее влиятельным является пост премьер-министра.