Հայաստանի Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերքաբեր գյուղի բնակչության օգնության համար դրամական միջոցների հայթայթմանն ուղղված «ONEArmenia» կազմակերպության ծրագրի շնորհիվ հավաքվել էր 8095 դոլար: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է «ONEArmenia» կազմակերպության տնօրեն Դեվիդ Բեքեթը:
Նրա խոսքով, արդյունքը գերազանցել է սպասելիքները: ««Սահման» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներն արդեն եղել են Բերքաբերում՝ ծրագրելով ջերմոցների շինարարության հաջորդ փուլը»,- նշել է Դեվիդ Բեքեթը:
« ONEArmenia» կազմակերպության տնօրենն ընդգծել է, որ «Սահման» կազմակերպության ներկայացուցիչները եղել են նախորդ երկու ջերմոցներում. երկուսում էլ առաջընթաց է գրանցվել: Դրանցից մեկը տեղական շուկայում արդեն իրացնում է սեփական արտադրանքը, այն ժամանակ, երբ մեկ այլ ջերմոցի սեփականատեր սկսել է իր անձնական ջերմոցի շինարարությունը:
Նշենք, որ օգոստոս 7-ին «ONEArmenia»-ն սկսեց սահմանամերձ Բերքաբեր գյուղի մոտ 500 բնակիչների համար ջերմոցների կառուցման ծրագրի 4-րդ փուլը: Անցած 20 տարիների ընթացում գյուղի ֆերմերները վիճակի չեն եղել զբաղվել գյուղատնտեսությամբ, քանի որ նրանց հողերը մնացել էին ադրբեջանական ուժերի կրակի տակ:

“We got more than the amount of money we expected, and the representatives of “Sahman” NGO have already been in Berkaber to start construction of the next stage of greenhouses”, he noted, adding that they are actually going to start another sustainability project there.
David Bequette hopes to start construction on October 10 and finish the greenhouses before the winter.
He noted that the representatives of “Sahman” NGO visited the two previous greenhouses and they both have become success stories: the first one is already selling its harvest in the local market, while the second owner has started building his own greenhouse.
On August 7, “ONEArmenia” launched its fourth campaign to help build sustainable greenhouses for over 500 residents in the border
For the past 20 years, the farmers in Berkaber have not been able to farm because their land, located on the other side of the village’s reservoir, is under the occupation of Azerbaijani forces.