Մեր խորին համոզմամբ, հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա. հակամարտությունների կարգավորումը քաղաքական կամք եւ վճռականություն է պահանջում: Այս մասին, սեպտեմբերի 28-ին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 68-րդ նստաշրջանում ունեցած իր ելույթում նշել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա իր ելույթուն մաեւ նշել է.
«Երեք ամիս առաջ՝ հունիսի 18-ին Էնիսկիլենում Մեծ ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի, նախագահները նոր հայտարարություն տարածեցին Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ:
Հայաստանը ողջունեց այդ հայտարարությունը՝ նշելով, որ ինչպես համանախագահները, մենք շարունակում ենք վստահ լինել, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում եռանախագահող երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարություններում ամրագրված դրույթները կարող են հիմք հանդիսանալ հիմնախնդրի արդար եւ տեւական խաղաղ կարգավորման համար: Մենք կիսում ենք համանախագահ երկրների տեսակետը, որ այդ դրույթները պետք է դիտարկվեն որպես մեկ ամբողջություն, եւ դրանցից որեւիցե մեկին մյուսի նկատմամբ գերակայություն տալու որեւէ փորձ անհնարին կդարձնի կարգավորման հասնելը: Միանգամայն համաձայն ենք, որ ժողովուրդներին պետք է պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե` պատերազմի: Ցավոք, մինչ այժմ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ուղիղ հակառակն է անում, օրեցօր ավելացնում է ռազմատենչ, հակահայկական ու ատելություն սերմանող հռետորաբանությունը՝ դրա համար օգտագործելով նույնիսկ ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնը:
Մենք լիովին համաձայն ենք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամ երկրների ղեկավարների հետ, որ ուժի կիրառումը չի լուծի հակամարտությունը եւ միայն բանակցված կարգավորումը կարող է հանգեցնել խաղաղության եւ կայունության: Սակայն, լայն մասշտաբներով հարձակողական զենքի աննախադեպ կուտակումով Ադրբեջանը լրջորեն վտանգում է տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգությունը՝ չնայած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ հանդիսանալու հանգամանքին:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանը բազմիցս հաստատել, եւ Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահների Էնիսկիլենի կոչին ի պատասխան եւս մեկ անգամ վերահաստատել է իր հանձնառությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքների, մասնավորապես՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման, եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։
Ադրբեջանը շարունակում է խեղաթյուրել 1993 թ. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը, որոնց առանցքային պահանջը ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումն ու երկարատեւ հրադադարի հաստատումն էր։ Ադրբեջանը ոչ միայն չկատարեց այդ պահանջը, այլեւ առավել ակտիվացրեց ագրեսիվ ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի դեմ՝ օգտագործելով տխրահռչակ ահաբեկչական կառույցների հետ սերտ կապ ունեցող վարձկանների։ Ուստի պատահական չէ, որ 1994թ. հրադադարի հաստատումից հետո, միջնոդները՝ Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամները, երբեւիցե որեւէ հղում չեն կատարել այդ բանաձեւրեին։
Ադրբեջանը ձեւացնում է, որ միջազգային հանրությունը կիսում է իր մոտեցումները եւ ինքը կիսում է միջազգային հանրության մոտեցումները: Իրականում, Արդբեջանը շարունակաբար մերժում է միջազգային հանրության մանդատն ունեցող ԵԱՀԿ Մինկսի խմբի բոլոր առաջարկությունները։
Բաքուն մերժում է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված Հիմնարար սկզբունքների բոլոր տարբերակները, այդ թվում՝ Կազանի (2011թ. հունիս), Սոչիի (2011թ. մարտ), Աստրախանի (2011թ. հոկտեմբեր) եւ Սանկտ Պետերբուրգի (2010թ. հունիս) գագաթաժողովներում ներկայացված առաջարկները։
Բաքուն մերժում է ոչ միայն Հիմնարար սկզբունքները, այլ նաեւ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված վստահության ամրապնդման միջոցները՝ հրադադարի ամրապնդման, շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերման եւ հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ձեւավորման վերաբերյալ:
Ադրբեջանը ոչ միայն խոչընդոտում է վստահության ամրապնդման քայլերի իրականացմանը, այլեւ պարբերաբար սադրանքներ է կազմակերպում Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին, որոնք հանգեցնում են նորանոր զոհերի:
Գլխավոր ասամբլեայի նախորդ նստաշրջանին ես խոսեցի Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից մարդասպան Սաֆարովի ազատ արձակման եւ հերոսացման մասին, որը խստորեն դատապարտվեց ողջ միջազգային հանրության, այդ թվում նաեւ ` ՄԱԿ-ի եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների մարդու իրավունքների հանձնաժողովների կողմից: Նույնիսկ այսօր՝ դրանից ավելի քան մեկ տարի անց, Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է պնդել, որ այն իչն-որ արվել է շատ ճիշտ է արվել եւ հանդգնում է քննադատել միջազգային հանրության դիրքորոշումը: Դա ցույց է տալիս Ադրբեջանի ղեկավարության եւ միջազգային հանրության ընկալումների միջեւ խորացող անդունդնը:
Վերջերս ադրբեջանական ղեկավարությունը պետական մակարդակով օստրակիզմի ենթարկեց ադրբեջանցի անվանի գրող Այլիսլիին` պատմվածք հրատարակելու համար, որում նա խոսում է Բաքվում, Սումգայիթում եւ Ադրբեջանի այլ մասերում հայերի ջարդերի մասին: Նրա գրքերը հրապարակայնորեն այրվեցին, եւ գրողը, կյանքի սպառնալիքներ ստանալով, ստիպված էր լքել երկիրը:
Անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի ղեկավարությունը մեկ անգամ եւս Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նոր սպառնալիքներով հանդես եկավ՝ պահանջներ ներկայացնելով հայկական տարածքների, ներառյալ՝ երեք հազարամյա մայրաքաղաք Երեւանի նկատմամբ:
Չնայած Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշմանը՝ Հայաստանը կշարունակի իր ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ միջոցներով կարգավորման ուղղությամբ՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ արտացոլված նպատակների, սկզբունքների եւ նորմերի, համանախագահ երկրների նախագահների Լ’Աքվիլայի, Մուսկոկայի, Դովիլի, Լոս Կաբոսի եւ Էնիսկիլենի հայտարարությունների դրույթների հիման վրա»:

To our strong belief, there is no alternative to the peaceful solution of the conflicts. Resolution of conflicts requires political will and determination.
Armenian Foreign Affairs Minister Edward Nalbandian noted the aforesaid while addressing the 68th session of the United Nations General Assembly, in New York City on September 28.
“Three months ago, on June 18th the Presidents of the three Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group - Russia, United States and France, made a new statement on Nagorno-Karabakh in the framework of G8 Summit in Enniskillen.
In Armenia we welcomed this statement saying that, as the Co-Chairs, we continue to believe that the elements outlined in the statements of the heads of the Co-Chair countries over the last five years can be the basis for reaching a fair and lasting settlement of the conflict. We share the position of the Co-Chair countries, that those elements should be seen as an integrated whole and that any attempt to select some elements over others would make it impossible to achieve a solution. We absolutely agree that peoples should be prepared for peace, not war. Unfortunately until now the Azerbaijani leadership is doing just the opposite and is increasing warmongering and anti-Armenian hate-speech on a daily basis using even the highest podium of the United Nations.
We absolutely agree with the heads of the three Co-Chair countries, of the three permanent members of the Security Council, that the use of force will not resolve the conflict, and that only a negotiated settlement can lead to peace and stability. However, by the unprecedented accumulation of offensive weaponry in massive scale Azerbaijan seriously endangers regional and international security, despite its membership in the UN Security Council.
Unlike Azerbaijan, Armenia has on several occasions reiterated and in response to the Enniskillen appeal of the Presidents of USA, Russian Federation and France, once again re-affirmed its commitment to the principles of international law, particularly the non-use of force or the threat of force, equal rights and self-determination of peoples, and territorial integrity.
Azerbaijan keeps misinterpreting the 1993 Security Council resolutions, the core requirement of which was the immediate cessation of all hostilities and hostile acts and the establishment of a durable cease-fire. Azerbaijan not only failed to comply with this requirement, but further intensified its aggression and the military operations against Nagorno-Karabakh and Armenia using mercenaries closely linked to notorious terrorist organizations. It is not surprising that after the ceasefire agreement signed in 1994, the mediators, the three permanent members of the Security Council never made any reference to those resolutions.
Azerbaijan is pretending that the international community shares its approaches and it shares the approaches of the international community. In reality, Azerbaijan is continuously rejecting all proposals of the internationally mandated OSCE Minsk Group Co-Chair countries. Baku rejected all versions of the Basic Principles of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict proposed by the Co-Chairs of the Minsk Group, including those presented at the Kazan (June 2011), Sochi (March 2011), Astrakhan (October 2011) and Saint Petersburg (June 2010) summits.
Baku refused not only the Basic Principles, but also confidence-building measures proposed by the Co-Chairs on consolidation of ceasefire, withdrawal of the snipers from the line of contact and the establishment of a mechanism for investigation of the ceasefire violations.
Azerbaijan not only obstructs confidence-building measures, but also periodically organizes provocations on the line of contact with Nagorno-Karabakh and on the border with Armenia, which result in new casualties.
During the previous session of the General Assembly I spoke about the release and glorification of an axe-murderer Safarov by the Azerbaijani leadership, which was strongly condemned by the entire international community, by the United Nations’ and other international organizations’ human rights commissions. Even today, more than a year after it, Azerbaijani leadership continues to declare that what they did “is just very good” and dares to criticize the stance of the international community. This clearly demonstrates the deepening gap of perceptions between the Azerbaijani leadership and the international community about what is good and what is bad.
Most recently Azerbaijani authorities on national level have ostracized the eminent Azerbaijani writer Aylisli for publishing a novel, where he talks about the pogroms against Armenians in Baku, Sumgait and other parts of Azerbaijan. His books were publicly burnt and the writer had to leave the country facing threats to his life.
Just last week the President of Azerbaijan once again came up with new threats against Armenia and Nagorno-Karabakh and claimed Armenian territories, including almost three thousand years old capital city Yerevan.
Regardless of Azerbaijan’s destructive stance, Armenia will continue its efforts towards the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict exclusively through peaceful means and on the basis of the purposes, principles and norms reflected in the UN Charter and the provisions of L’Aquila, Muskoka, Deauville, Los Cabos and Enniskillen statements of the three Co-Chair countries’ Presidents,” Edward Nalbandian also stated in his address.