Հայկական ծագմամբ ռուսաստանցի ներդրողը ծրագրում է վերականգնել Սեւանա լճից ոչ հեռու գտնվող «Լիճք» հանքային ջրերի գործարանը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Գեղարքունիքի մարզի Լիճք գյուղի ավագանի Գնել Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով` 90-ական թթ. գործարանի սարքավորումները պահպանվել են, սակայն անցել է պիտանիության ժամկետը: «Եթե ներդրողը ցանկանա գործարանում ներդրումներ անել, ապա պետք է նորը կառուցի, քանի որ ողջ սարքավորումները պետք նորացվեն»,- պարզաբանել է ավագանին:
Ինչպես նշել է մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը, մոտ ժամանակներս ներդրողը պետք է ժամանի, որպեսզի տեղում մարզի ղեկավարության հետ քննարկվի ներդրումների ծրագիրը: «Մենք, իհարկե, հետաքրքրված ենք, որպեսզի տեղի բնակչության համար լրացուցիչ աշխատատեղեր ստեղծվեն»,- հայտարարել է մարզպետը:
Բացի հանքային ջրի շշալցումից, ներդրումների մեկ այլ տարբերակ է դիտարկվում դրանում ածխաթթու գազի ստացումն ու վաճառքը:
Խորհրդային տարիներին գործարանը տարեկան թողարկում էր ավելի քան 2 մլն շիշ հանքային ջուր: 2013թ.-ին մշակված գյուղի գլխավոր ծրագրի համաձայն գործարանի վերաբացումը կարող է ապահովել ավելի քան 200 աշխատատեղ:

Российский инвестор армянского происхождения планирует восстановить завод минеральной воды «Личк» недалеко от озера Севан. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил староста села Личк Гехаркуникской области Гнел Григорян. По его словам, в 90-ые годы оборудование на заводе уцелело, но пришло в негодность от времени. «Если инвестор захочет вкладывать в завод, он должен будет построить новый, потому что все оборудование придется закупать заново», – пояснил староста.
Как отметил губернатор области Рафик Григорян, в недалеком будущем инвестор должен прибыть на место, чтобы обсудить с руководством области свою инвестиционную программу. «Мы, конечно, заинтересованы в ней, чтобы создать у себя дополнительные рабочие места для населения», – заявил губернатор.
В качестве еще одного варианта инвестиций, помимо розлива минеральной воды, рассматривается получение и продажа углекислого газа из нее.
В советское время завод выпускал более 2 млн бутылок минеральной воды в год. Согласно генеральному плану села, разработанному в 2013 г., восстановление завода может обеспечить более 200 рабочих мест.