Ընթացիկ հոկտեմբերը կարելի է բնութագրել որպես հայ-ֆրանսիական աշխույժ շփումների ամիս, հոկտեմբերի 29-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն:
Դեսպանը նշել է, որ ամիսը նշանավորվել է Հայաստանի նախագահի Ֆրանսիա  կատարած այցով, այնուհետեւ Փարիզում կայացել են Հայաստանի կառավարական պատվիրակության հանդիպումները: Վալանսում անցկացվել է Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության երկրորդ համաժողովը, որին հաջորդել է Մարսելի սենատոր-քաղաքապետի այցը Հայաստան: «Մշակութային բաղադրիչը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների կարեւոր մասն է», - ընդգծել է  դեսպանը՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան շատ ակտիվ ներկայացված էր Երեւանում անցկացված «Ռեանիմանիա» փառատոնին:
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները բնութագրելով՝ դեսպանը նշել է, որ դրանք ամենալայն ընդգրկում ունեն՝ սկսած քաղաքականությունից մինչեւ ֆրանկոֆոնիա, տնտեսությունից մինչեւ մշակույթ: «Եվ ամեն ուղղություն ավանդ ունի կապերի զարգացման գործում»:
Դեսպանը հատուկ շեշտել է ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացումը, որի հեռանկարները եւ վերջին տարիների աշխատանքը քննարկվել էին Վալանսի համաժողովում: Հատուկ կարեւորվում է գյուղատնտեսության եւ տնտեսության զարգացումը:

Нынешний октябрь можно охарактеризовать как месяц активных армяно-французских отношений. Об этом заявил чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Анри Рено на пресс-конференции 29 октября.
Посол отметил, что месяц ознаменовался рабочим визитом президента Армению во Францию, затем состоялись встречи делегации правительства Армении в Париже. В Валансе прошел 2-й форум децентрализованного сотрудничества, за которым последовал визит в Армению мэра-сенатора Марселя. «Культурная составляющая является важной частью армяно-французских отношений», - подчеркнул посол, добавив, что французская сторона была очень активно представлена на прошедшем в Ереване фестивале «Реанимания».
Характеризуя армяно-французские отношения, посол отметил, что они охватывают широчайший спектр - от политики до франкофонии, от экономики до культуры. «И каждое направление вносит вклад в развитие связей.
Особый акцент посол сделал на развитии децентрализованного сотрудничества, перспективы которого и работа за последние годы обсуждались на форуме в Валансе. Особая важность придается развитию сельского хозяйства и экономики.