Ամեն ինչ սկսվեց 1938թ.-ին վառելիքի պոմպից ու առողջ գործնական մղումից: Ֆրեդ Ջաֆարյանը, ամերիկյան Մասաչուսեթս նահանգի Հեյվրիլ քաղաքում ծնված առաջին հայ ամերիկացին Ռիվեր-Սթրիթում վարձակալեց ավտոպահեստամասերի կենտորնը: Նա ու իր կին Էլիսը, ով աշխատում էր հարեւանությամբ գտնվող կոշիկի գործարանում, հիմնեցին ավտոմոբիլային դինաստիա, որն արդեն 75 տարի շարունակում է գոյություն ունենալ:
Ինչպես գրում է «The Armenian Weekly»-ին, այսօր բիզնեսը համարվում է Նոր Անգլիանում «Volvo-Toyota»-ի ամենահին ներկայացչությունը, որը տարեկան տասնյակ հազարավոր դոլլարներ է նվիրաբերում իր համայնքաին: «Մենք պարտական են տատիկին ու պապիկին, ինչպես նաեւ ծնողներին: Նրանք ամուր հիմքեր են դրել»,- ասել է ընկերության նախագահ Գարի Ջաֆարյանը: Քաղաքապետ Ջեյմս Ֆյորենտինի խոսքով՝ քաղաքն այս իրադարձությունը տոնել է ընտանեկան մթնոլորտում՝ բազմաթիվ շնորհավորանքներով այցելուների կողմից:
Ավտոմոբիլային դինաստիայի հիմնադիրներ Ֆրեդն ու Էլիսը վերջնական արդյունքում բիզնեսը փոխանցել են իրենց որդուն՝ Ռիչարդին, ով զարգացրել է այն, հետո փոխանցել իր երեք որդիներին՝ Գարիին, Մարկինու Փոլին: Գարիի որդի Գեվինն այժմ ղեկավարում է «Volvo» ծառայությունը:

Все началось в 1938 году с бензонасоса и здоровой деловой хватки. Фред Джаффарян, первый армянский американец, родившийся в городе Хейврилл американского штата Массачучетс, арендовал автозаправочную станцию на Ривер-Стрит. Он и его жена Элис, которая работала на соседней обувной фабрике, основали автомобильную династию, которая продолжает существовать уже 75 лет на протяжении четырех поколений.
Как пишет «The Armenian Weekly», сегодня этот бизнес считается старейшим представительством «Volvo-Toyota» в Новой Англии, которое жертвует тысячи долларов каждый год на благосостояние своей общины. «Мы обязаны этим бабушке и дедушке, а также родителям. Они заложили основы так старательно»,– сказал президент компании Гари Джаффарян. По словам мэра Джеймса Фьорентини, город отметил эту веху в семейной атмосфере, с многочисленными поздравлениями от посетителей.
Основатели автомобильной династии Фред и Элис в конечном итоге передали бизнес своему сыну Ричарду, который развивал его, а затем передал своим трем сыновьям, Гари, Марку и Полу. Сын Гари, Гэвин, теперь управляет службой «Volvo».