Ռուսաստանի դեսպանը կոչ է անում չհավատալ Մոսկվայի մետրոյում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո կովկասցիներին Ռուսաստանից վտարելու մասին մամուլում տարածված լուրերին։
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի մետրոյում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո մամուլում հրապարակումներ եղան այն մասին, որ կովկասցիներին Ռուսաստանից վտարելու կոչեր են հնչում։ Այսօր` մարտի 31-ին Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն Գյումրիում լրագրողների հետ հանդիպմանը արձագանքել է այս մասին լուրերին, նշելով. «Մի հավատացեք մամուլին։ Այն հրեշները, այն ահաբեկիչները, որոնք մետրոյում իրականացրեցին այդ ահաբեկչությունը, եւ այն մարդիկ, որոնք կովկասցի են՝ հյուսիսային եւ հարավային, ոչ մի կապ չունեն այս ահաբեկիչների հետ։ Ամեն մի ընտանիք ունի իր այլանդակը, որոնք երկրի վրա տեղ չպետք է ունենան։ Դրանք մարդ չեն», — նշել է Ռուսաստանի դեսպանը։
«Իսկ այն, որ մոտ 1 միլիոն հայ կամ վրացի են ապրում Ռուսաստանում, Աստված տա՝ թող նրանք ապրեն, աշխատեն եւ բարգավաճեն։ Սա անխախտելի այն կապն է, որը միշտ եղել է ռուս եւ կովկասցի ժողովուրդների մեջ, եւ ոչ մի հրեշի ու ահաբեկչի չի հաջողվի կտրել այդ կապը», — հավելել է դեսպանը։ Հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 29-ի առավոտյան Մոսկվայի մետրոպոլիտենի «Լուբյանկա» եւ «Պարկ կուլտուրի» կայարաններում իրականացված ահաբեկչական երկու պայթյունները 39-ը մարդու կյանք խլեցին։

Посол России в Армении Вячеслав Коваленко призвал не верить информации о выдворении кавказцев из России, распространенной в прессе после теракта в московском метрополитене, сообщает радиостанция «Свобода».
После теракта в московском метрополитене в прессе появились публикации о том, что звучат призывы о выдворении кавказцев из России. В среду Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Вячеслав Коваленко в Гюмри на встрече с журналистами прокомментировал эту информацию.
«Не верьте прессе. Совершившие в метро этот теракт — чудовища, террористы. Люди же, являющиеся выходцами с Северного и Южного Кавказа, ничего общего не имеют с этими террористами. Во всех семьях могут быть уроды, которым на земле не место. Они нелюди», — отметил посол России.
«А то, что около 1 миллиона армян или грузин живут в России, то, дай бог, пусть они живут, работают и процветают. Это та нерушимая связь, которая всегда существовала между русским и кавказскими народами, и ни одному террористу не удастся порвать эту связь», — добавил посол.
Отметим, что два взрыва с интервалом чуть более чем в полчаса произошли в понедельник утром на станциях «Лубянка» и «Парк Культуры»-радиальная Сокольнической линии. Число жертв взрывов в московском метро составляет 39 человек. Еще 72 человека получили различные ранения и находятся в больницах Москвы. Среди погибших есть армянка – гражданка России 17-летняя Егиазарян Валентина Ованесовна, которая скончалась в больнице. В больнице с ранениями находятся еще два армянина, также являющихся гражданами России.