Հայաստանի կառավարությունը ապրիլի 1-ին կայացած նիստում ուշագրավ մի որոշում է ընդունել, ըստ որի՝ այսուհետեւ իրավախախտում կատարած հետիոտնից կամ ուղեւորից նույնպես, ինչպես եւ վարորդից, հնարավոր է դարձել տեղում գանձել նշանակված տուգանքը։
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կառավարությունը նաեւ հավանություն է տվել ՀՀ ոստիկանության գործունեության ոլորտում 2010-2011 թթ. բարեփոխման ծրագրի հայեցակարգին եւ ծրագրին, որի նպատակն է՝ քաղաքացիներն իրենց զգան ավելի անվտանգ եւ վստահեն ոստիկանությանը։
Ի դեպ, նիստում Հայաստանի ոստիկանապետը վարչապետին հայտնել է, որ վերջերս Իրանի քաղաքացիների մեծ հոսքի պայմաններում հասարակական կարգի լուրջ խախտումներ չեն արձանագրվել:

Правительство Армении на заседании 1 апреля приняло решение, согласно которому отныне сотрудники дорожной полиции вправе на месте взыскать штраф от нарушивших правила уличного движения пешеходов.
Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе правительства, исполнительная власть одобрила программу реформ деятельности Полиции на 2010-2011 года, целью которой является повышение доверия населения к правоохранительным органам. На заседании начальник Полиции Алик Саркисян доложил премьер-министру Тиграну Саркисяну о том, что в связи с увеличившимся за последнее время притоком граждан Ирана в Армению криминогенная ситуация в республике не ухудшилась.