Հայաստանի կառավարությունը ապրիլի 1-ին կայացած նիստում ուշագրավ մի որոշում է ընդունել, ըստ որի՝ այսուհետեւ իրավախախտում կատարած հետիոտնից կամ ուղեւորից նույնպես, ինչպես եւ վարորդից, հնարավոր է դարձել տեղում գանձել նշանակված տուգանքը։
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կառավարությունը նաեւ հավանություն է տվել ՀՀ ոստիկանության գործունեության ոլորտում 2010-2011 թթ. բարեփոխման ծրագրի հայեցակարգին եւ ծրագրին, որի նպատակն է՝ քաղաքացիներն իրենց զգան ավելի անվտանգ եւ վստահեն ոստիկանությանը։
Ի դեպ, նիստում Հայաստանի ոստիկանապետը վարչապետին հայտնել է, որ վերջերս Իրանի քաղաքացիների մեծ հոսքի պայմաններում հասարակական կարգի լուրջ խախտումներ չեն արձանագրվել:

At the April 1 sitting, RA Government made a decision allowing traffic officers to fine pedestrians violating traffic regulations at the spot.
The executive body approved the program of reforms in police for 2010-2011, aiming at building public confidence for law enforcement authorities, RA Governmental Information and PR Department informed NEWS.am.
RA Police Chief Alik Sargsyan reported to Prime Minister Tigran Sargsyan that due to the recent large inrush of Iranians to Armenia, crime rate in the country did not increase.