Չինաստանը համաձայնել է, որ Թեհրանի միջուկային ծրագրի հանդեպ պատժամիջոցներն անարդյունավետ են։ Այս մասին, ինչպես հայտնում է AFP-ը, ապրիլի 2-ին հայտարարել է Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլին՝ Պեկին կատարած այցի ժամանակ։
Ինչպես նա հայտնել է, բանակցությունների ընթացքում բազմաթիվ հարցեր են քննարկվել։ «Մենք բանակցությունների ժամանակ փոխադարձաբար ընդգծել ենք, որ այդ պատժամիջոցները կորցրել են իրենց արդյունավետությունը», ասել է Ջալիլին։
Նա նշել է, որ Արեւմուտքը պետք է փոխի իր «սխալ մեթոդները» եւ դադարի ավելի խիստ պատժամիջոցներով սպառնալ Իրանին։

Iran and China agreed that international sanctions on Iran’s nuclear program “have lost their effectiveness”, Secretary of Iran’s Supreme National Security Council Saeed Jalili said during his official visit to Beijing on April 2.
According to him, a number of issues were discussed during the talks. “In our talks with China it was agreed that tools such as sanctions have lost their effectiveness,” Jalili said.
Jalili also noted that the West should stop going on wrong lines and threaten Iran with significant sanctions.
“We are well familiar with the sanctions…We consider sanctions as one of the possibilities…We will be more decided on the matter,” the chief Iranian nuclear negotiator said.