ԵՄ-ն եւ Ադրբեջանը Վիլնյուսում անցկացվող «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովի ընթացքում վիզային ռեժիմի ազատականացման համաձայնագիր են ստորագրել:
Վիզային ռեժիմի պարզեցումը վերաբերում է ամենից առաջ գիտաշխատողներին, ուսանողներին, բուժման նպատակով մեկնող քաղաքացիներին, պետական պաշտոնյաներին եւ մարզական, մշակութային եւ հումանիտար միջոցառումների մասնակցելու համար ԵՄ մեկնող անձանց, հայտնում է  «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Արեւելյան գործընկերություն» ծրագիրը Եմ-ի եւ  հետխորհրդային տարածքի վեց երկրների՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Բելառուսի եւ Ուկրաինայի քաղաքական եւ տնտեսական սերտացում է նախատեսում: Լեհաստանի եւ Շվեդիայի նախաձեռնությամբ ԵՄ-ի առաջարկած ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը տրվել էր 2009թ. մայիսի 8-ին Պրահայում:

Азербайджан и ЕС подписали соглашение о либерализации визового режима в ходе саммита «Восточного партнерства», который проходит в Вильнюсе.
Упрощение визового режима касается, прежде всего, научных работников, студентов, граждан, отправляющихся с целью лечения, государственных чиновников, а также лиц, въезжающих в ЕС с целью участия в спортивных, культурных и гуманитарных мероприятиях, передает РИА Новости
Проект «Восточное партнерство» предусматривает политическое и экономическое сближение шести государств постсоветского пространства — Азербайджана, Армении, Грузии, Молдавии, Украины и Белоруссии — с ЕС. Официальный старт программе, предложенной Евросоюзом по инициативе Польши и Швеции, был дан в Праге 8 мая 2009 года.