ԵՄ-ն ափսոսում է, որ ՈՒկրաինայի հետ աոցացման համաձայնագիրն այսօր չստորագրվեց, որը ԵՄ-ի կազմում չընդգրկված երկրների հետ ամենալայն համագործակցության առաջարկությունն է: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, Վիլնյուսում հայտարարել է ԵՄ նախագահ Հերման Վան Ռոմպոյը:
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է ներգրավել ֆինանսական կազմակերպություններին, որպեսզի օգնի Ուկրաինային: Նա նշել է, որ «Արեւելյան գործընկերության» նախագծի իրականացման գործընթացը անշրջելի է:
Նրա խոսքով՝ ավարտված գագաթաժողովը հաջող է անցել: «ԵՄ-ն պատրաստ է այս հարցով ցանկացած պահի վերսկսել բանակցություններն Ուկրաինայի հետ»,-ասել է նա եւ հույս հայտնել, որ նմանատիպ փաստաթուղթ կստորագրվի նաեւ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ:
Հիշեցնենք, որ Վիլնյուսյան գագաթաժողովին մասնակցում են ԵՄ 28 երկրների եւ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի անդամ երկրների ղեկավարները:

ЕС сожалеет о не подписании соглашения об ассоциации с Украиной, которое является самым широким предложением партнерства для не входящих в Евросоюз государств. Об 29 ноября этом заявил президент ЕС Херман Ван Ромпей. по итогам саммита европейской программы «Восточного партнерства».
Ван Ромпей добавил, что ЕС готов привлечь финансовые организации, чтобы помочь Украине. Он отметил, что процесс реализации проекта «Восточное партнерство» является необратимым. По его словам, завершившийся саммит был успешным. Ван Ромпей заявил: «Европейский союз готов в любой момент возобновить переговоры с Украиной по этому вопросу». Одновременно он выразил надежду, что такой документ будет подписан в будущем между ЕС и Арменией.
Напомним, что на саммите «Восточного партнерства», главной интригой которого является вопрос подписания Украиной соглашения об ассоциации с ЕС, принимают участие главы государств и правительств 28 стран ЕС и шести государств-участников программы ЕС «Восточное партнерство».