Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում շարունակվում են բանակցությունները ղարաբաղյան հակամարտության հարցով ենթահանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ: Այս մասին ապրիլի 13-ին հայտարարել է ԵԽԽՎ նախագահ Մեւլյութ Չավուշօղլուն, որ պաշտոնական այցով ժամանել է Ադրբեջան:
«Այցի շրջանակներում ես մի շարք հանդիպումներ կանցկացնեմ։ Կքննարկվեն Ադրբեջանի եւ ԵԽԽՎ հարաբերությունների զարգացման հարցը»,- ասել է նա: Չավուշօղլուի խոսքով, ԵԽԽՎ նախագահի լիազորությունները կատարելու ժամանակ մտադիր է այցելել Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան եւ այլ երկրներ՝ «ուշադրություն դարձնելու հակամարտությունների, այդ թվում՝ ղարաբաղյան, կարգավորման խնդիրներին»:
Չավուշօղլուն նշել է նաեւ, որ «ԵԽԽՎ-ն ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի Մինսկի գործընթացը: Մեր կառույցն էլ որոշումներ ունի այդ հարցով»,- ասել է նա:
Չավուշղօլուն հայտնել է, որ ենթահանձնաժողովի հարցը բարձրացվել է ԵԽԽՎ Բյուրոյում՝ մարտյան նիստի ժամանակ, սակայն քանի որ Դավիթ Հարությունյանը չէր մասնակցում դրան, հարցը չի քննարկվել:

The RA Parliamentary Assembly (PACE) continues negotiations for setting up a subcommittee on Nagorno-Karabakh, PACE President Mevlüt Çavuşoğlu stated at a news conference in Baku, Azerbaijan.
He reported that during his meetings he will discuss the development of the Azerbaijan-PACE relations and cooperation. The PACE President promised to visit Armenia, Geogia, Russia and other states and pay attention to the settlement of conflicts, including the Nagorno-Karabakh conflict, 1news.az reports.
PACE welcomes the OSCE Mink process, Çavuşoğlu said. He pointed out that PACE has its own solutions to propose.
The PACE President reported that steps to resume the activities of the PACE Subcommittee on Nagorno-Karabakh – the issue was on the agenda of the PACE Bureau this March. But the issue was not discussed because Head of the Armenian delegation to PACE did not participate in that sitting, Çavuşoğlu said.
The PACE Subcommittee on Nagorno-Karabakh suspended its activities because of the death of its Chairman Lord Russell-Johnston.