Սողոմոնյան կղզիներում ջրհեղեղի հետեւանքով առնվազն 8 մարդ զոհվել է, եւս 30-ն անհետ կորած են, մոտ 10 հազաը մնացել են առանց կացարանի։
Հաղորդվում է, որ հունից դուրս է եկել Մատանիկաու գետը, որը խաղաղօվկիանոսյան կղզի-պետության մայրաքաղաք Հոնիարա քաղաքի ամբողջ թաղամասեր է սրբել տարել։ Քաղաքի բնակչությունը կազմում է ընդամենը 70 հազար, հայտնում է gazeta.ru-ն՝ վկայակոչելով Agence France-Presse-ը։
«Իրավիճակը բավական բարդ է։ Գուադալկանալում տեղումների այդպիսի մակարդակ դեռ չէր դիտվել», - հայտարարել է «Փրկենք Սողոմոնյան կղզիները՝ հանուն երեխաների» ծրագրի հաղորդավար Ռուդաբա Հոնդկերը։

По меньшей мере восемь человек погибли в результате наводнение на Соломоновых островах, еще 30 — считаются пропавшими без вести, около 10 тысяч — потеряли жилье.
Сообщается, что из берегов вышла река Матаникау, которая смыла целые кварталы города Хониара, являющегося столицей островного государства в Тихом океане. Население города составляет всего 70 тысяч, сообщает Газета.Ру со ссылкой на Agence France-Presse.
«Ситуация довольно тяжелая. Такого уровня осадков на Гуадалканале никогда не наблюдалось», — заявил глава программы «Спасем Соломоновы острова для детей» Рудаба Хондкер.