Մակեդոնիայի Հանրապետությունում հերթական նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան, որոնք հինգերորդն են բալկանյան նոր պետության պատմության ընթացքում: Երկրի 3480 ընտրատեղամասերում քվեարկությունը կսկսվի տեղական ժամանակով ժամը 07:00-ին եւ կավարտվի 19:00-ին:
Երկրի նախագահի պաշտոնի համար կպայքարեն 4 թեկնածուներ՝ երկրի գործող նախագահ, իշխող «Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպություն. Դեմոկրատական կուսակցություն հանուն ազգային միասնության» կուսակցությունից Գյորգե Իվանովը, Ստեւո Պենդարովսկին ընդդիմադիր Մակեդոնիայի սոցիալ-դեմոկրատական միությունից, Ալբանացիների դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Իլյազ Հալիմին եւ Զորան Պոպովսկին քաղաքացիական շարժումից, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Տեղական փորձագետների գնահատականների համաձայն՝ գանձարանի համար 4,000,000 եվրո արժեք ունեցող նախագահական ընտրությունների ֆավորիտ համարվում է երկրի գործող ղեկավար Գյորգե Իվանովը: Սակայն նշվում է, որ առաջին փուլում հաղթանակի հավանականությունը բավականին ցածր է: Դրա հետ մեկտեղ Իվանովին հաղթանակ են վերագրում երկրորդ փուլում, որն անհրաժեշտության դեպքում կկայանա ապրիլի 27-ին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հետ միասին:

В Республике Македонии (РМ) пройдут очередные, пятые в новой истории балканского государства, президентские выборы. Голосование на 3480 избирательных участках страны начнется в 07:00 по местному времени и завершится в 19:00.
За должность главы государства поборются четверо кандидатов: нынешний президент страны, кандидат от правящей Внутренней македонской революционной организации - Демократической партии за македонское национальное единство (ВМРО-ДПМНЕ) Гёрге Иванов, Стево Пендаровский от оппозиционного Социал-демократического союза Македонии (СДСМ), кандидат от Демократической партии албанцев (ДПА) Ильяз Халими и Зоран Поповский от гражданского движения «ГРОМ», передает ИТАР-ТАСС
По оценкам местных экспертов, фаворитом этих президентских выборов, которые обойдутся государственной казне в 4 млн евро, считается действующий глава страны Гёрге Иванов. Однако отмечается, что вероятность его победы уже в первом туре, когда необходимо набрать более 50% голосов, достаточно низкая. При этом Иванову прочат победу во втором туре, который, в случае необходимости, будет проведен 27 апреля вместе с досрочными парламентскими выборами.