Լիտվայի իրավապահները հայտարարել են ահաբեկչության կանխման մասին, որը, երկրի դատախազության տվյալներով, պետք է Ռուսաստանում իրականացներ Լիտվայի քաղաքացուհի Էգլե Կուսայտեն:
Ինչպես նշել է դատախազ Յուստաս Լաուցյուսը, Կուսայտեն պետք է իրեն պայթեցներ ռազմական օբյեկտում: Դատարանում քննարկվում է կասկածյալի բողոքը՝ կալանքը եւս երեք ամսով երկարաձգելու մասին: Աղջիկն արդեն վեց ամսից ավելի գտնվում է կալանքի տակ:
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը, քննության տվյալներով, 20-ամյա աղջիկը նախապատրաստական աշխատանքներ է տարել 2009թ. հոկտեմբերի 24-ից՝ մինչեւ ձերբակալվելը: Կուսայտեն սովորել է պայթուցիկ սարքեր պատրաստել եւ պայթեցնել դրանք: Նա կապ է պահպանել ոչ միայն Ռուսաստանում, այլեւ Ադրբեջանում, Ուզբեկստանում եւ Բրիտանիայում գտնվող «արմատական իսլամիստների» հետ:

Lithuanian law enforcers declared they prevented terrorist attack to be committed by Lithuanian citizen Egle Kusaite in Russia.
According to Prosecutor General’s office, Kusaite had to blow herself up in the military facility. The woman was arrested last October.
The 21-year-old Klaipeda resident, Egle Kusaite was detained on October 24, 2009 when was preplanning terrorist attack, Interfax reports. She learnt how to make explosives and blow them up. Thereafter, it was found that she had contacts with radical islamists in Azerbaijan, Uzbekistan and Great Britain.