Բանակում այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են այլընտրանքային զորակոչին՝ ընդունելության քննությունների ժամկետների փոփոխությամբ պայմանավորված: Այս մասին խորհրդարանում մայիսի 14-ին հայտարարել է արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիգոր Մուրադյանը:
Ըստ նրա՝ ընդունելության քննությունների ժամկետների փոփոխության հետեւանքով այլընտրանքային զորակոչի հետ կապված խնդիրներ են ծագում, ինչ արդյունքում մարդիկ զրկվում են իրենց օրինական իրավունքից օգտվելու հնարավորությունից: «Այս կապակցությամբ առաջարկվում է այդ քաղաքացիներին հնարավորություն տալ այլընտրանքային զորակոչի հանձնաժողով դիմել մայիսին՝ փետրվարի փոխարեն, իսկ օգոստոսի փոխարեն՝ հոկտեմբերին»:
Փոխնախարարը նաեւ հայտնել է, որ ամեն տարի կրոնական նկատառումներից ելնելով այլընտրանքային ծառայության է անցնում 100 քաղաքացի: Ըստ փոխնախարարի` այլընտրանային ծառայոթյան հանձնաժողովը բավարարում է դիմումների մեծ մասը:

Предлагаемые изменения в законе об альтернативной службе в армии касаются альтернативного призыва в связи с изменениями сроков вступительных экзаменов. Об этом заявил в парламенте 14 мая первый заместитель министра юстиции Армении Григор Мурадян.
По его словам, вследствие изменений сроков вступительных экзаменов возникают проблемы с проведением альтернативного призыва, вследствие чего люди лишаются возможности воспользоваться своим законным правом. «В связи с этим предлагается, чтобы этим гражданам была предоставлена возможность обращаться в комиссию по альтернативной службе вместо февраля в мае, а вместо августа – в октябре». Замминистра также сообщил, что ежегодно для прохождения альтернативной службы из религиозных соображений обращаются около 100 граждан. По словам замминистра, комиссия по альтернативной службе удовлетворяет большую часть обращений.