Թուրքիայի Սոմա հանքահրում պայթյունի զոհերի թիվը հասել է 282-ի: Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Թաներ Յըլդըզը: Նրա խոսքով՝ վթարը խոշորագույնն է երկրի պատմության մեջ, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Հիշեցնենք, որ վթարը տեղի է ունեցել մայիսի 13-ին: Մանիս նահանգի Սոմա քաղաքի մոտ գտնվող հանքավայրում ավելի քան 780 հանքափորներ են եղել, երբ տեղի է ունեցել պայթյունը:
Վթարի հետեւանքով անջատվել է էլեկտրականությունը, կանգ են առել վերելակները եւ դադարել է օդափոխանակման համակարգի աշխատանքը:
Հանքափորների մեծ մասը մահացել է ածխաթթու գազից: Մոտ 80 մարդ տեղափոխվել է հիվանդանոց: Երկրում եռօրյա սուգ է հայտարարվել:

Число погибших на шахте Сома в Турции увеличилось до 282 человек. Об этом сообщил министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз.
По словам министра, авария на шахте является крупнейшей в истории страны, сообщает Газета.Ру.
Напомним, ЧП призошло 13 мая. Более 780 рабочих находились в шахте у города Сома (провинция Маниса), когда произошел взрыв в распределительном щите питания. Из-за взрыва в шахте отключилось электричество, остановились лифты и перестали работать вентиляционные системы. Большинство шахтеров скончались от отравления угарным газом. Порядка 80 человек доставлены в больницы.