Աքանզասի գերագույն դատարանը ժամանակավորապես դադարեցրել է նահանգում նույնասեռական ամուսնությունների գրանցման թույլտվությունը, որը գործել է ընդամենը հինգ օր:
Անցյալ շաբաթ Արքանզասի դատարանը չեղյալ էր հայտարարել նույնասեռական ամուսնությունների վերաբերյալ իշխանությունների արգելքը, եւ երկուշաբթի օրվանից 450 ԼԳՏՊ զույգ հասցրել էր ամուսնանալ:
Սակայն այժմ Արքանզասի Գերագույն դատարանը կասեցրել է այդ վճռի գործողությունը, քանի դեռ չի դիտարկվել բողոքարկումը, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Վերջին մի քանի ամիսներին Միչիգանը, Թեքսասը, Յուտան, Օկլահոման եւ Վիրջինիան վերանայել էին իրենց օրենսդրությունները` ԼԳՏՊ զույգերի օգտին: Սակայն ԱՄՆ-ի պահպանողական հարավում միայն Արքանզասն էր որոշել այդպիսի քայլի դիմել:

Верховный суд Арканзаса временно приостановил разрешение на регистрацию однополых браков в штате, действовавшее только пять дней.
На прошлой неделе суд низшей инстанции в Арканзасе отменил запрет властей на однополые браки, и с понедельника более 450 ЛГБТ-пар успели пожениться.
Однако теперь Верховный суд Арканзаса приостановил действие постановления суда до того, как будет рассмотрена апелляция, передает Русская служба BBC.
За последние несколько месяцев Мичиган, Техас, Юта, Оклахома и Вирджиния пересмотрели свои законодательства в пользу «зеленого света» для ЛГБТ-пар. Однако на консервативном юге США только Арканзас решился на подобный шаг.