Վրաստանի Դարյալի լեռնանցքում սողանքի հետեւանքով զոհվել է մեկ մարդ, յոթ մարդ էլ անհետ կորել են, ասվում է մայիսի 19-ին հրապարակված Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլիի հայտարարությունում:
Վարչապետը ցավակցություն է հայտնել աղետի հետեւանքով զոհված Ուկրաինայի քաղաքացու ընտանիքին:
Վարչապետը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին` սողանքի հետեւանքները վերացնելու գործում օգնություն ցուցաբերելու առաջարկի համար, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 17-ին Կազբեկի շրջանում սառույցի եւ լեռնային մեծ զանգվածի սողանքի հետեւանքով փակվել էր ՌԴ սահման տանող գլխավոր ավտոմայրուղի Ռազմավիրական ճանապարհի հատվածներից մեկը: Աղետի հետեւանքով շրջանում վնասվել է «Հյուսիս-Հարավ» գազատարի հատվածներից մեկը, որի հետեւանքով ընդհատվել է ՌԴ-ից Հայաստան գազի մատակարարումը: Անցած երկու օրերի ընթացքում վրացի փրկարարները աղետի գոտուց դուրս էին հանել 220 մարդու, որոնցից 30-ն օտարերկրացի են, նրանց շարքում 12-ը` Թուրքիայի քաղաքացի, ինչպես նաեւ զբոսաշրջիկներ Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ղազախստանից եւ այլ երկրներից: Բոլոր փրկվածները փլուզման պահին Կենտրոնական ճանապարհին են եղել:

Один человек погиб, семь человек пропали без вести в результате схода оползня и ледника в Дарьяльском ущелье Грузии. Об этом говорится в обнародованном 19 мая заявлении премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили.
Глава правительства выразил соболезнования семье гражданина Украины, скончавшегося в результате стихии.
Премьер-министр также поблагодарил российскую сторону за предложение оказать помощь в ликвидации последствий схода ледника в Дарьяльском ущелье (Казбегский район), сообщает ИТАР-ТАСС
Напомним, 17 мая в Казбегском районе в результате схода ледника и большого количества горной массы был перекрыт один из участков Военно-Грузинской дороги (ВГД) - центральной автотрассы, ведущей к границе с РФ. В результате стихии в районе поврежден один из участков магистрального газопровода «Север-Юг», что вызвало прекращение транзита газа из РФ в Армению. За минувшие двое суток грузинские спасатели вызволили из зоны стихии более 220 человек, среди них около 30 иностранцев, в их числе 12 граждан Турции, а также туристы из Украины, Белоруссии, Казахстана и других стран. Все спасенные в момент обвала горной массы находились на ВГД.