Հայաստանն ու Հունաստանը կապված են վաղեմի համագործակցությամբ եւ ժողովուրդների միջեւ սերտ հարաբերություններով: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Իոաննիս Տագիսը:
Դեսպանի խոսքով՝ անցյալում մի շարք երկկողմանի այցեր են տեղի ունեցել, որոնք նպաստել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդմանը: «Եվ մենք հույս ունենք, որ սա կշարունակվի նաեւ ապագայում: Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք, մենք պետք է աշխատենք այս ուղղությամբ»,- ընդգծել է Իոաննիս Տագիսը:
Անդրադառնալով այն հարցին, ծրագրվում են արդյոք հունական կողմից բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցելություններ, դեսպանը նշել է, որ այս պահին չի կարող հստակ որեւէ բան նշել, քանի որ դեռ ոչինչ հաստատված չէ: «Սակայն վստահ եմ, որ հայ եւ հույն բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխադարձ այցեր տեղի կունենան»,- ասել է Իոաննիս Տագիսը: Դիվանագետը հավելել է, որ փորձեր են ձեռնարկվում զարգացնել երկկողմանի առեւտրական հարաբերություններ, ինչը կարեւոր է երկու երկրների համար:
Վերջում Իոաննիս Տագիսը հայտարարել է հայ ժողովրդի հանդեպ համակրանքի մասին, որը բազում նմանություններ ունի հույների հետ, եւ մեր ժողովրդին ցանկացել է խաղաղություն ու բարգավաճում:

YEREVAN. – Armenia and Greece are linked by a long-standing cooperation and close relations between the two peoples, Greek Ambassador to Armenia Ioannis Taghis told Armenian News-NEWS.am.
In the ambassador’s words, several bilateral visits have taken place in the past, and these trips have contributed to the strengthening of relations between the two countries.
“And we hope that this will continue in the future, too. We have very good relations; we have to work in this direction.
“I’m confident that senior Armenian and Greek officials will pay mutual visits,” Taghis specifically said.
The Greek diplomat added that attempts are made to develop bilateral trade relations, as well.
Ioannis Taghis also informed about his warm feelings toward the Armenian people, who have numerous similarities with the Greeks, and he wished peace and prosperity to the Armenian nation.