Հայաստանն ու Հունաստանը կապված են վաղեմի համագործակցությամբ եւ ժողովուրդների միջեւ սերտ հարաբերություններով: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Իոաննիս Տագիսը:
Դեսպանի խոսքով՝ անցյալում մի շարք երկկողմանի այցեր են տեղի ունեցել, որոնք նպաստել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդմանը: «Եվ մենք հույս ունենք, որ սա կշարունակվի նաեւ ապագայում: Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք, մենք պետք է աշխատենք այս ուղղությամբ»,- ընդգծել է Իոաննիս Տագիսը:
Անդրադառնալով այն հարցին, ծրագրվում են արդյոք հունական կողմից բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցելություններ, դեսպանը նշել է, որ այս պահին չի կարող հստակ որեւէ բան նշել, քանի որ դեռ ոչինչ հաստատված չէ: «Սակայն վստահ եմ, որ հայ եւ հույն բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխադարձ այցեր տեղի կունենան»,- ասել է Իոաննիս Տագիսը: Դիվանագետը հավելել է, որ փորձեր են ձեռնարկվում զարգացնել երկկողմանի առեւտրական հարաբերություններ, ինչը կարեւոր է երկու երկրների համար:
Վերջում Իոաննիս Տագիսը հայտարարել է հայ ժողովրդի հանդեպ համակրանքի մասին, որը բազում նմանություններ ունի հույների հետ, եւ մեր ժողովրդին ցանկացել է խաղաղություն ու բարգավաճում:

Грецию и Армению связывает давнее сотрудничество и крепкие отношения между народами. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил чрезвычайный и полномочный посол Греции в Армении Иоаннис Тагис.
По словам посла, в прошлом имел место ряд двусторонних визитов, которые способствовали укреплению отношений между двумя странами. «И мы надеемся, что это продолжится также в будущем. У нас очень хорошие отношения, и мы должны работать над этим», - подчеркнул Иоаннис Тагис.
Коснувшись вопроса о том, планируются ли визиты высокопоставленных гостей с греческой стороны, посол отметил, что в настоящее время не может сказать что-либо определенное, поскольку ничего пока еще не подтверждено. «Но уверен, что визиты должностных лиц Греции в Армению и наоборот - из Армении в Грецию – состоятся», - сказал Иоаннис Тагис. Дипломат добавил, что предпринимаются попытки также развивать двусторонние торговые отношения, что очень важно для двух стран.
В завершении Иоаннис Тагис заявил о симпатии к армянскому народу, у которого очень много сходств с греческим народом, и пожелал нашему народу мира и процветания.