Ընդլայնման մեկնարկից հետո 10 տարիների ընթացքում Եվրամիությունը բոլոր իմաստներով ավելի հարուստ ու անվտանգ է դարձել: Այս մասին մայիսի 21-ին, «Եվրամիության ընդլայնման 10-րդ տարեդարձ» վերտառությամբ հասարակական քննարկումների ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Եվրամության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեան:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ին անդամակցումը նաեւ ժողովրավարության անդամակցում էր նշանակում: «Ընդլայնումը ձեւափոխմանը ծառայող հզոր գործիք է: Հանձինս իր 28 անդամ-երկրների ԵՄ-ն իր ձայնն ունի աշխարհում: Ընդլայնումը ցույց տվեց, որ առավել միակուռ Եվրոպան մեր նպատակների եւ շահերի իրագործման միակ ճանապարհն է: Ներկայումս 8 այլ երկրներ մեր դռներն են ծեծում», - նշել է Տրայան Հրիստեան` ընդգծելով, որ դա անչափ կարեւոր գործոն է:
Ելույթի ավարտին դիվանագետը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ հարաբերությունները դեռ զարգանալու են` ի նպաստ Հարավային Կովկասում կայունության, անվտանգության եւ բարգավաճման:
Հիշեցնենք` 2004թ. մայիսի 1-ին Եվրամիության ամենախոշոր ընդլայնումը տեղի ունեցավ: Միաժամանակ համընդհանուր եվրոպական տարածքի անդամ դարձան Կիպրոսը, Չեխիան, Հունգարիան, Լատվիան, Լիտվան, Էստոնիան, Մալթան, Լեհաստանը, Սլովակիան եւ Սլովենիան:

YEREVAN. – The EU has become richer and safer over 10 years since EU enlargement has started, head of EU delegation to Armenia Traian Hristea said.
EU Ambassador and other diplomats are participating in the public lecture on the topic of the 10th anniversary of EU enlargement on Wednesday.
In his speech, Hristea noted that joining EU means to join democracy and described enlargement as a big tool of transformation.
The 28 member states have their voice in the world, and enlargement showed that consolidated Europe is a way to implement the goals and interests, Hristea said, adding that eight countries are currently “knocking at EU’s door”.
The diplomat expressed hope that relations between Armenia and EU will develop, contributing to stability, security and prosperity in the South Caucasus.
May 1, 2014 marked the biggest enlargement in EU’s history with Cyprus, Czech Republic, Hungary, Latvia, Lithuania, Estonia, Malta, Poland, Slovakia and Slovenia joining the Union.