Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնի հայտարարությունը` Ռամիլ Սաֆարովի ազատ արձակման շուրջ, Եվրամիության երկրների հստակ դիրքորոշումն էր արտահայտում: Այս մասին մայիսի 21-ին, «Եվրամիության ընդլայնման 10-րդ տարեդարձ» վերտառությամբ հասարակական քննարկումների ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեան` անդրադառնալով արդբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման եւ Ադրբեջանի նախագահի խրախուսական հրամանների առնչությամբ ԵՄ արձագանքի վերաբերյալ հարցին:
«Մենք հավատում ենք, որ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշտոնի հայտարարությունը` Ռամիլ Սաֆարովի ազատ արձակման շուրջ, Եվրամիության երկրների հստակ դիրքորոշումն էր արտահայտում: Համոզմունք ունեմ, որ նմանատիպ խնդիրներն այսուհետ էլ երկխոսության ճանապարհով են լուծվելու», - նշել է դեսպանը` հրաժարվելով հավելյալ մեկնաբանություններ անել` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի պահվածքի շուրջ:
Հիշեցնենք, որ Քեթրին Էշթոնի մամուլի քարտողար Մայա Կոչիյանչիչը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը Ադրբեջանից բացատրություններ է պահանջում, քանի որ պաշտոնական Բաքուն Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման շուրջ Հունգարիայի հետ ձեռք բերված մի շարք համաձայնություններ է խախտել, ինչը տարածաշրջանային անվտանգության վրա կարող է լուրջ անդրադարձ ունենալ: «Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը, մենք կշարունակենք կապ պահպանել ադրբեջանական կողմի հետ` նրանց բացատրությունները լսելու նպատակով, հասկանալու համար, թե ինչու է նման բան պատահել եւ թե ինչու է այդ պահվածքը շարունակական մնում», - ընգծել էր Էշտոնի մամուլի քարտուղարը:
Հիշեցնենք` 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Սպաները ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին էին մասնակցում: Եւս մեկ հայ սպայի սպանելու ոճրագործի փորձը ձախողվել էր:
2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին Ադրբեջան էր արտահանձնել, որտեղ նրան իսկույն ազատել էին, մեծարել իբրեւ ազգային հերոսի, կոչումը բարձրացրել, բնակարան եւ նպաստ հատկացրել: Նույն օրը Հայաստանը Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին հայտարարություն էր հնչեցրել:

European Union (EU) High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton’s statement on Ramil Safarov’s release has expressed the clear stance of the EU countries.
Ambassador Traian Hristea, who is Head of the Delegation of the EU to Armenia, noted the aforementioned at Wednesday’s public discussions titled “EU Enlargement 10th anniversary.”
“I have the conviction that such matters will continue to be resolved through dialogue,” Hristea specifically said.
Catherine Ashton’s spokesperson Maja Kocijancic had stated that the EU demands an explanation from Azerbaijan, since official Baku had violated several agreements that were reached with Hungary and with respect to Safarov’s extradition.
Ramil Safarov, a then-lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31, 2012 from Hungary, where he was serving a life sentence—and with no expression of either regret or remorse—for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest on February 19, 2004. Safarov had planned on killing the other Armenian military serviceman, who likewise was attending the aforesaid program, but he was unable to carry out this plan.
Ramil Safarov’s return to Baku was welcomed, as was his act of murder, by the officials of president Ilham Aliyev’s government and much of Azerbaijani society, and the Azerbaijani president immediately granted him a pardon, he was declared a national hero, promoted to a higher military rank, and was allocated housing and pension.
And Armenia’s President Serzh Sargsyan announced on August 31, 2012 that Armenia is suspending its diplomatic ties with Hungary. Also, Sargsyan instructed the Ministry of Justice to take all measures to petition to the international judicial tribunals, and with respect to the Safarov case.
The Armenian party had applied to the European Court of Human Rights in February 2013, in connection with the Ramil Safarov case. The complaint was with respect to Articles 2 and 14 of the European Convention on Human Rights.